reklamı kapat

POPÜLER

Volvo’nun otomatik acil frenleme teknolojisinin nasıl hayat kurtardığına tanık olun [Video]

Youtube’da paylaşılan video son zamanların vazgeçilmez teknolojilerinden birisinin ne kadar gerekli olduğunu ortaya koyuyor.

Otomobil dünyasının geride bırakılan her periyodunda ilk başta üst seviye araçlarda gördüğümüz donanımların kademeli olarak standart hale getirildiğine şahit oluruz. ABS, ESP, hız sabitleyici derken son yıllarda artan güvenlik standartları nedeniyle acil fren sistemleri de artık buna dahil olmuş durumda. Halihazırda satışta olan güncel otomobillerin neredeyse tamamında standart hale gelen otonom acil frenleme (AEB) sisteminin çıkış noktalarından birisi de kamyonlar. Güvenlik denildiğinde akıllara ilk gelenlerden olan Volvo tarafından uzun süredir kullanılan bu teknolojinin ne kadar önemli olduğu geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayla bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Teknoloji bir kişinin hayatını kurtardı

RoadCams isimli bir Youtube kanalı tarafından paylaşılan videoda otobüsten inen ufak çaplı bir öğrenci grubu görülüyor. Otobüslerinden inmelerinin ardından farklı yönlere doğru hareket eden öğrenciler arasından bir tanesininse karşıya geçeceği ilk andan itibaren kestirilebiliyor. Videoyu kaydeden sürücünün beklemede olduğu sırada sağ taraftan gelen tırı görmeyen çocuk, otonom acil frenlemenin getirdiği avantaj sayesinde kıl payı ölümden dönüyor. Olayın gerçekleştiği bu videonun ardında yer alan ikinci videoda Volvo’nun sisteminin test aşamasını izleyebilirsiz.

VİDEO
https://youtu.be/cJ4qhLNYKf4

VİDEO: Test