reklamı kapat

POPÜLER

Harley-Davidson da dahil oldu tartışmalar alevlendi; otonom acil frenleme motosikletler için uygun mu?

Motosiklet dünyasının önemli isimlerinin geliştirme aşamasında olduğu otonom acil frenleme teknolojisine, Harley-Davidson imzası da atılacak.

Günümüz şartlarında gerçekleştirilen güvenlik testlerinde artık donanım bazında bazı standartların da sağlanması gerekiyor. Yani bu testlerdeki çarpışma sonucu elde edilen başarı tek başına bir başarı parametresi değil. Bu sebepten ötürü artık otomobillerin giriş seviyesi olarak nitelendirilen kısımlarında elektronik anlamda önemli desteklerin sunulduğuna şahit oluyoruz. Sürücüsüz teknolojinin parçalarından birisi olan “otonom acil frenleme” bahsetmekte olduğumuz önemli donanımlar arasında başı çekerken, sistem şu sıralar farklı bir tartışmanın odağına alınmış durumda. Ducati, KTM ve Honda gibi önemli markaların motosiklet dünyasına sunmak adına gelişim sürecine girdiği bu teknolojiye şimdi de Harley-Davidson‘ın dahil olduğu ortaya çıktı. Patent başvurusu üzerinden dış basında yer bulan ilk detaylar tartışmaların da alevlenmesine sebep oldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beraberindeki şüpheler

Bosch gibi önemli bir ismin motosiklet dünyası adına geliştirme aşamasında olduğu bu teknolojinin kısa süre içerisinde hazır hale getirilmesi bekleniyor. Rakamsal olarak değinmek gerekirse önümüzdeki 2 yılı baz alabilmemiz de mümkün. Bu kadar kısa süre içerisinde asfalta inmesi gündemde olan teknolojiyi tartışmaların odağına getirense “kaş yaparken göz çıkarma” potansiyeli. Bilindiği üzere otonom acil frenleme sistemi, radar ve sensör gibi donanımlardan anlık verileri analiz ederek gerektiğinde ani frenleme yapmakla yükümlü. Otomobillerde herhangi bir denge problemi yaşanmadığı için bunun elzem bir sorun yaşatmadığını biliyoruz. Uzmanların ayrıştığı nokta ise motosikletlerin böyle ani bir durumda çok daha tehlikeli sonuçlar doğurabileceği yönünde. Madalyonun kötü sonuçları üzerine odaklananlar, bu teknolojiyle birlikte sürücüyü kusursuz şekilde analiz edebilecek bir takip sisteminin de gelmesi gerektiğini düşünüyor. İşin pozitif tarafında ise gerçekleşecek ciddi kazaların etkilerinin azaltılması hatta önüne geçilebilmesi söz konusu. Harley gibi bir ismin de işin içerisine girmesiyle artık motosiklet dünyasının geleceğinde pay sahibi olmasına kesin gözüyle bakılan bu teknolojinin sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.