reklamı kapat

POPÜLER

Japonya’dan mühendisler yola çıktı; 2019 Suzuki Jimny, kritik hata ile gündemde [Video]

Devam etmekte olan yılın otomobili ödüllerinin test sürecinde olan 2019 Suzuki Jimny, beklenmedik bir açıkla dış basının gündeminde.

Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyadaki kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaran 2019 Suzuki Jimny, markasının uzun zamandır beklediği atılımı yapabilmesi için büyük bir şans olarak görülüyor. Özellikle güncellenen tasarımıyla pek çok kişininin gönlünü kazanan bu yetenekli arazi canavarı, “Dünyada Yılın Otomobili 2019” ödüllerinin de finalistleri arasında. Artık son ayağına gelinen yarışmanın Amerika’da devam eden test sürecine iki adet Jimny gönderen Suzuki, jüriden gelen geri dönüşle beklemediği bir gelişmeyle gündeme taşındı. Los Angeles yollarında gazeteciler tarafından gerçekleştirilen testlerinde otonom acil frenleme özelliğinde çok ciddi bir açık keşfedilen Jimny’nin her iki modelinde bu durumun gözlemlenmiş olması, akıllara seri üretimde olası bir hatanın ihtimalini getirdi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel merkez harekete geçti

Kaynaklardan gelen ilk bilgilere baktığımızda hatanın iki temel elektronik destek üzerinden asfalta yansıdığını görebiliyoruz. Otonom acil frenleme sistemiyle başgösteren sistemsel açık hemen ardından Jimny’nin elektronik stabilite kontrol sistemine sıçrıyor. Bu iki parçanın bir araya gelmesiyle birlikte, paylaşılan videoda görüldüğü gibi aracın adeta beşik gibi sallandığına şahit oluyoruz. Saatte 70 km/s hızda karşılaşılan bu problem, daha yüksek hızlarda kullanıcılar için aklımıza getirmek bile istemediğimiz sonuçlar doğurabilir. Test jürisi içerisinde yer alan Car Advice ekibinin, karşılaştığı problemi Jimny’nin geliştirilme sürecinde yer alan baş mühendis Hiroyuki Yonezawa‘ya gösterdiği raporlar arasında karşımıza çıkıyor. Yonezawa’nın ise durumu Japonya’daki genel merkeze rapor ettiği de ve Japonya’dan iki mühendisin sorunun kaynağını anlamak adına Amerika’ya doğru yola çıktığı gelen bilgiler arasında. Gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

Video