reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’ye gelecek 2019 Suzuki Jimny, çarpışma testinde hayal kırıklığı yarattı [Video]

Elde ettiği değişimlerle merakla beklenenler listesine yerleşen 2019 Suzuki Jimny, güvenlik konusunda tahminlerin altında kaldı.

Geride bıraktığımız haziran ayı içerisinde tanıtımı yapılan 2019 Suzuki Jimny, Türkiye’deki kullanıcılar tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Halihazırda yollarda olan eski jenerasyonları üzerinden var olan kitlesini artırma potansiyelini barındıran yeni modelin Türkiye’ye geliş süreci için de geri sayım devam ediyor. Önümüzdeki ay itibarıyla bu beklentilerin karşılık bulmasını düşündüğümüz şu günlerde Jimny’den gelen haber meraklılarını hayal kırıklığına uğratabilir. EURO NCAP kaynaklı olarak yapılan çarpışma testinde beklentilerin bir hayli altında kalan yeni jenerasyon, total baz puanda sadece 3 yıldıza layık görüldü.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Detaylı sonuç

Testin videosunu izlemeden önce resmi sonuçların detaylarına yakından bakmakta fayda var. Kriterlere göre yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 73, çocuk korumasında yüzde 84, yaya korumasında yüzde 52 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 50 oranında rakamların yakalandığı görülebiliyor. Bunu daha önce sizlerle paylaştığımız diğer modellere oranladığımızda sadece çocuk korumasında başarılı rakamın elde edildi detaylara yansımakta. Test sürecinde mankenin aldığı zararlar ise pek çok kişi için şaşırtıcı düzeyde. Artık her otomobilde standartlaşmaya başlayan ve Jimny’de de sunulan otonom acil frenleme sistemi de, uzmanlara göre yeterli verimlilik sergilemiyor. Bu negatif etkinin özellikle yaya ve bisiklet sürücüleri üzerinde gözlemlendiğini de belirtmeden geçmeyelim.