reklamı kapat

POPÜLER

Euro NCAP’ten 5 yıldız alan Volvo S90 ve V90’ın zorlu test sürecini izleyin [Video]

S90 ve V90, teknolojisi ve elde ettiği başarıyla Volvo tarihine geçmeyi başardı.

Konu güvenlik olduğunda çoğumuzun aklına ilk gelen marka olan Volvo‘nun bu algıyı oluşturmasının altında markanın çıkış noktası yatıyor. Lamine cam, üç noktalı emniyet kemeri, ilk çocuk koltuğu ve yan darbe koruma sistemi gibi otomobil tarihinde güvenlik bazında birçok ilkle hafızalardaki yerini koruyan İsveçli üretici araçlarında hiçbir kullanıcının ölmemesi adına katı güvenlik önmeleriyle bu alanda gelişimine devam ediyor. Her sene olduğu gibi otomobiller üzerinde yapılan güvenlik testlerini yayınlamaya başlayan Euro NCAP, 2017 standartlarında ilk testini Volvo S90 ve V90 modelleriyle gerçekleştirdi.


Geçtiğimiz hafta içerisinde Ford Mustang’in iki yıldızlı test sonucunu ve görüntülerini yayınlayan Euro NCAP, bu seferki testinden 5 yıldızlı bir sonucu kullanıcılarla paylaştı. Geçtiğimiz testin genel değerlendirmesinde yaklaşık yüzde 85‘lik bir başarı yüzdesi elde eden Volvo S90 ve V90, Volvo’nun son teknoloji güvenlik donanımlarını içeriyor. Test kapsamında otonom acil frenleme sistemi, yan ve ön çarpışma testi, yaya algılama sisteminin süreklilik ve doğruluk testi gibi aşamalardan geçen S90 ve V90 değerlendirme sonucu 5 yıldıza layık görüldü. S90 ve V90 elde ettiği bu sonuçla birlikte Volvo tarihinin en güvenli modelleri olarak da kayıtlara geçmeyi başardı.

Sonuçla ilgili açıklamalarda bulunan Volvo güvenlik merkez başkanı Malin Ekholm; “Otomobillerimizin tüm güvenlik testlerinin işlem sürecinde başarılı bir şekilde geçmesi için çok çalışıyoruz. Bu bağlamda tüm dikkatimizi gerçek zamanlı güvenlik kısmına verdik. Otonom acil frenleme sistemi, sürücüsüz otomobillerde meydana gelebilecek yaralanma ve kazaların önüne geçecek ana etmenlerden biri olarak görüyoruz.” diyerek bu alanda öncü olmaya devam etmek istediklerini belirtti.

VİDEO