reklamı kapat

POPÜLER

Efsane tasarımcı Philippe Starck ve Jerome Olivet’ten geleceğin telefon konsepti

30 Ocak 2017

Eskiden telefonlar tasarımlarından ziyade özellikleriyle daha çok adından söz ettiriyordu. Ancak günümüzde bu durum geçerliliğini büyük ölçüde yitirmiş durumda. Zira artık akıllı telefonların büyük bölümü zaten çok iddialı özellikler sunuyor. Cihazların birbirinden ayrışmasını sağlayan ise tasarım oluyor. Philippe Starck ve Jerome Olivet tarafından tasarlanan konsept telefon, geleceğin telefonlarının nasıl görünebileceğine ışık tutuyor.

Telefonlar eskiden beri dikdörtgen tasarımdan çok da ayrılmayı başaramıyor. Yıllardır süregelen bu tasarım anlayışı gelecekte de devam edecek mi dersiniz? Ünlü tasarımcıların hazırladığı konsepte bakılırsa pek öyle görünmüyor. Fütüristik çizgilere sahip olan telefon, tamamen ses odaklı olarak çalışıyor ve günümüz akıllı telefonların yapabildiğini ve hatta fazlasını yapabiliyor. Sesli olarak gelen mesajları ve e-postaları okuyabilen telefon, ayrıca konuşarak mesaj gönderilebiliyor. Telefonun kamerası aynı zamanda göz görevi görüyor. Yazıları okuyabilen ve objeleri tanıyabilen kamera, elbette fotoğraf çekmekte de kullanılıyor. Kameranın en büyük özelliği ise hologram görüntü oluşturabilmesi. Bu sayede bir noktaya hologram olarak video veya mesaj yansıtılabiliyor.

Alo isimli telefonun tabuları yıkan tasarımı büyük ihtimalle birçok kişinin hoşuna gitmeyebilir. Ancak düşünülen özelliklerin ve tasarımın yaratıcı olduğu gerçeğini görmek gerekiyor. Sadece bir konsept çalışması olan ve gerçeğe dönüşmeyecek Alo’nun görselline haberin girişinde yer alan galeriden göz atabilirsiniz.

YORUMLAR