reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli

İlginç veri; tamamen elektrikli araçlara geçen ilk ülke İngiltere mi oluyor?

Elektrikli otomobillere artan talep doğrultusunda altyapı hizmetleri de aynı oranda artıyor. İngiltere’den gelen bir paylaşım da konu ile ilgili merak uyandırdı.

Son yıllarda elektrikli otomobillere olan ilgi hem üreticiler hem tüketiciler bazında arttı. Markalar geleceğe dönük yatırım yaparak içten yanmalı motorları terk etmeye hazırlanıyor. Bu değişim sürecinin tek parçası elbetteki markalar değil. Bu tarzdaki otomobiller için gerekli altyapının da bu süreç içinde gelişme gerekiyor. Peki nedir bu altyapılar? Tahmin edebileceğiniz gibi şarj istasyonları bu zincirin başında geliyor. Gerek şarj istasyonlarının kalitesi gerek ise sayısı, bu altyapı hazırlığını doğrudan etkiliyor. Eğer gelecekte tamamen elektrikli otomobillere geçeceksek, bu tarz istasyonlarının sayısını ciddi şekilde arttırmamız gerek. Bu gerçeği birçok ülkeden önce fark eden İngiltere, şaşırtan bir istatistik ile karşımıza çıkıyor. Elektrikli otomobillere yapılan yatırımlar meyvesini vermiş olacak ki, ülke sınırları içerinde bulunan şarj istasyonu sayısı, akaryakıt istasyonlarını geçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli sayısı sadece yüzde 1

Yapılan bir araştırma sonucu ortaya çıkan bu veriler oldukça sevindirici. 8 bin 396 akaryakıt istasyonuna karşın 9 bin 199 adet şarj istasyonu bulunan İngiltere’de, şarj istasyonlarının sayısı her geçen gün artmaya da devam ediyor. Öyle ki sadece bu yılın başından itibaren 2 bin adetten fazla istasyon kullanıma açılmış. Bu veriler sizi aldatmasın. İngiltere’de toplam otomobil pazarının sadece yüzde 1’ini elektrikli otomobiller oluşturuyor. Ancak bu veriye rağmen hükumet elektrikli araçlar konusunda geleceğe yatırım yapıyor. Son günlerde ülkede yeni yapılan evler için şarj istasyonu zorunluğu getirilmesi bile gündemde.

İlginizi çekebilir

Kapı kolu olmayan Tesla Roadster’ın kapıları nasıl açılıyor?