reklamı kapat

POPÜLER

şarj istasyonu

Türkiye’de elektrikli otomobiller için şarj istasyonu ağı güncel olarak ne durumda?

Türkiye’de elektrikli araçların kullanımı yavaş da olsa artıyor. Peki Türkiye’de elektrik şarj istasyonu ağı güncel olarak ne durumda?

Türkiye’de şu an detaylarına burada yer verdiğimiz çok sayıda elektrikli otomobil satılıyor. Türkiye pazarına gelen en son elektrikli otomobil ise detaylarına burada yer verdiğimiz “SUV” Volvo XC40 Recharge olmuştu. Dün burada detaylandırdığımız iddialara göre Tesla da yakında Türkiye’de operasyona başlıyor olabilir. 2022’de üretime alınacak, 2023 yılında yollar çıkarılacak yerli otomobil Togg da tamamen elektrikli olacak. Peki bu araçlar nerede şarj edilecek?

Bunun güncel cevaplarından birisini PlugShare internet sitesi veriyor. Bu internet sitesinde Türkiye’deki şarj istasyonları kullanıcıların desteğiyle de beraber listeleniyor ve genel bir fikir veriyor. Paylaşılan haritaya göre Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde ciddi sayıda elektrikli araç şarj istasyonu bulunuyor. Şu an birçok alışveriş merkezi ve otelin parka alanlarında da şarj istasyonu bulmak mümkün.

Özellikle Türkiye’nin batısında ve İstanbul’da yoğunlaşan bu istasyonlar, farklı bağlantılar ve güç seviyeleri sunuyorlar. Birçok istasyonda ZES (Zorlu Energy Solutions)  imzası bulunurken, bazı benzinliklerde de şarj istasyonu bulmak mümkün. Ayrıca bu konuda bazı gelecek adımları da atılıyor. İleride Türkiye’deki hemen her benzin istasyonunda şarj istasyonu bulmak mümkün olacak.

Sizlere dün de aktarmıştık. Tesla’nın resmî sitesinde çok uzun zamandır Türkiye merkezli “Tesla Superchargers” hızlı şarj istasyonları listeleniyor ancak bunların hiçbiri henüz kurulmadı. Firma eğer gerçekten Türkiye’ye gelirse, burada yer alan İstanbul, İzmir, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek ve Konya merkezli istasyonları kurmaya başlayabilir.

Türkiye’nin elbette gelecek için daha fazla sayıda elektrik şarj istasyonu ihtiyacı bulunuyor. Ancak bunun yanında elektrik fiyatlarının da mutlaka azalması gerekiyor. Şu an bu konudaki son durum burada yer verdiğimiz gibi çok yüksek seviyede yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Huawei’nin yeni katlanabilir telefonu P50 Pocket