reklamı kapat

POPÜLER

Instagram
Instagram
Instagram
Instagram
Instagram

AR tasarımcılarından Instagram için birbirinden ilginç yüz filtreleri [Galeri]

10 Haziran 2019

Instagram, Hikayeler özelliğinde birçok yüz filtresi sunuyor. Ancak diğer tasarımcılar da boş durmuyor. 5 AR tasarımcısından 5 farklı tasarıma yer verdiğimiz bu yazıda, filtrelere nasıl ulaşacağınızı da anlatacağız.

Aşağıda detaylarına yer verdiğimiz ve aynı tasarımcıların yaratacağı diğer yüz filtrelerine ulaşmak için profillerini takip etmeniz gerekiyor. Takip ettikten sonra, o tasarımcıya ait olan yüz filtreleri eğer telefonunuz uyumluysa, yüz filtreleri kısmına otomatik olarak ekleniyor. Tasarımcılara gelecek olursak karşımıza ilk olarak Berlin merkezli bir tasarımcı olan Johanna Jaskowska, çıkıyor. Ar yani artırılmış gerçeklik tasarımcısı, ışıltılı ve parlak yüz filtresini oluştururken ışığın insan yüzündeki görünüşünden ilham aldığını söylüyor. Beauty3000, kullanıcının yüzünü parlak, “plastik” bir yüzeye dönüştürürken, Techgnosis yanardöner renklendirmeyle biraz pikselli bir görüntüye sahip filtreler arasında yer alıyor. Aaron Jablonski ise Hypermat filtresi ile hiper-materyalleri – aşırı parlaklık ve ışıltılı yüzler gibi abartılı özelliklere sahip materyalleri keşfetmenizi sağlıyor. İnsan ve makine arayüzü ile ilgilenen Jablonski, yüz izleme teknolojisi ile birlikte distopya etkilerini sevdiğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram yeni bir oyun alanı: AR ile yüz filtreleri buluşturuyor

E-makyaj sanatçısı Ines Alpha‘nın fütüristik yüz filtreleri güzellik, doğa ve bilim kurgudan ilham alıyor. Bu filtre 3 boyutlu makyaj yapmayı sağlıyor. Başlangıçta bu filtre bir müzik videosu için işbirliği amacıyla üretilmiş. Bu filtrelerde kullanıcının yüzünü ve gözlerini çevreleyen çiçek dalları bulunuyor. Bir başka filtre ise, fantezi ve fütüristik görüntülerden etkilenen tasarımcı Allan Berger’ın hazırladığı ejderha tarzı yüz dövmelerinden mor parlayan çiçek akslarına kadar uzanıyor. Parlayan yüz filtrelerine odaklanan Berger, birçok tema üzerinde çalışmayı seviyor. Ancak günün sonunda doğada gördüğümüz desen ve şekillerden ilham alıyor.

Fransız programcı Mathieu Ernst, birkaç ay önce Berlin’de Jaskowska ile buluştuktan sonra Instagram için yüz filtreleri oluşturmaya başladı. Ghost in the Shell filmindeki geyşa robotları gibi anime karakterlerinden gerçeküstücü makyaj sanatçısı Kiko’ya kadar ilham alan Ernst’in yüz filtrelerinde maske benzeri renkli kaplamalar bulunuyor.

İlginizi çekebilir

Instagram şarkı sözü çıkartma özelliği