reklamı kapat

POPÜLER

Artık Snapchat’e ihtiyaç yok; Instagram son özelliği de kopyaladı

Instagram‘ın Snapchat’ten kopyaladığı Hikayeler özelliği ihtiyacı olan son güncellemeye de kavuştu. Hikayeler’e selfie filtreleri geliyor.

Aylık 700 milyon aktif kullanıcı ile Instagram hiç olmadığı kadar popüler. Snapchat’ten acımasızca kopyaladığı hikayeler özelliği ise günlük 200 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor. Snapchat’in Instagram’ın Hikayeler özelliği karşısındaki en büyük farklarından biri olan selfie filtreleri ise Instagram’a da geliyor. Açıkçası Instagram’ın bunca zamandır bu özelliği getirmemiş olması bile oldukça şaşırtıcı… Çünkü filtreler o kadar popüler ki, bazı kullanıcılar Snapchat’te selfie filtreleriyle fotoğraf çekip Instagram’ın Hikayeler özelliğinde paylaşır olmuştu. Ancak yeni güncellemeyle beraber Snapchat’in bir hayli geride kalan aktif günlük kullanıcı sayısı biraz daha düşecek gibi görünüyor.


Mevcut filtrelerin kullanımı en az Snapchat’teki kadar kolay. Tek yapmanız gereken uygulamada kamerayı açtıktan sonra gülen surat simgesine dokunmak. Sonrasında altta yer alan filtrelerden birini seçebilirsiniz. Filtreler şimdilik Snapchat’teki kadar başarılı değil gibi görünüyor. Yüz hatlarıyla fazla oynamayan filtrelerin çeşitliliğini artırması bekleniyor. Özelliğin zamanla daha gelişmiş bir performans sunacağı ise aşikar. Ayrıca özelliği sadece selfie çekerken değil diğer çekim modlarında da kullanabilirsiniz. iOS ve Android’e gelen güncellemeyle eklenecek olan bu özellikle beraber iki farklı yenilik daha sunuluyor. Silgi seçeneğini de ekleyen Instagram’da artık çizimleri silmek mümkün. Bir de Rewind (Geri Sarılmış) modu ekleyen Instagram’da videolarınızı tersten oynatabilir, yaratıcı videolar çekebilirsiniz.