reklamı kapat

POPÜLER

Büyük Kanyon’da çekilen gerçek üstü timelapse çalışması [Video]

Timelapse videoları çekmenin ne kadar zor olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Büyük bir mesai ve emek isteyen bu tarz videolar, iş iyi yapıldığında ise ortaya büyüleyici bir görsellik sunuyor.

Büyük Kanyon fotoğraflarda bile hayranlık uyandıran bir görkeme sahipken, orada çekilmiş profesyonel bir timelapse videosu bu benzersiz atmosferi gerçek üstü bir boyuta taşımış. Timelapse çalışmalarıyla bilinen Harun Mehmedinovic tarafından çekilen video esasen Gavin Heffernan ile ortak olduğu SKYGLOW projesinin bir parçası. SKYGLOW dünya üzerindeki ışık kirliliğine dikkat çekme amacıyla hazırlanmış bir seri. 240 bin km’nin üstünde yol kateden ikili, 3 milyondan fazla fotoğrafla üç yılda devasa bir proje hazırlamış. Habere konu olan Büyük Kanyon timelapse’i de onlardan biri.

Soğuk havanın hapsolduğu Büyük Kanyon’da sıcak havanın soğuk hava üstünde ince bir katman oluşturmasıyla eşsiz bir görsellik ortaya çıkıyor. Baskın nem ve yoğunlaşma bir araya gelince bulutlar arası hareketlilik daha görünür hale geliyor. Mehmedinovic bu eşi benzeri olmayan videoyu kaydedebildikleri için çok şanslı olduklarını söylüyor. Bulutların adeta bir deniz olup aktığı videoda renk geçişleri ve Büyük Kanyon’un eşsiz güzelliği başarılı bir şekilde yansıtılırken video büyüleyici bir kareyle son buluyor. Mehmedinovic ve Heffernan’ın SKYGLOW projesiyle ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO