reklamı kapat

POPÜLER

Çekimi 3 yıl süren eşsiz timelapse çalışması [Video]

Film yapımcısı Jamie Scott, 2012 yılında çektiği Fall (Sohbahar) isimli timelapse videosuyla adını duyurmuştu. Çekimleri tam 6 ay süren video kuşkusuz oldukça etkileyiciydi. Ancak Scott o videoyu unutturacak benzersiz bir işe imza attı.

Timelapse video çekimleri büyük bir özveri ve sabır istiyor. Nitekim Scott’ın bir önceki videosunun tam 6 ay sürmesi de sürecin ne kadar yorucu olabileceğini gösteriyor. Ancak Scott yeni çalışmasıyla çıtayı bir seviye daha yükseltiyor. Jamie Scott’ın yeni çalışması Spring (İlkbahar) ismini taşıyor. Dört dakikalık videoda müzikle bütünleşmiş bir bahar kompozisyonu sergileniyor. Farklı farklı çiçeklerin açıp olgunlaşma anını kaydeden Scott’ın bir çırpıda izlenip biten videosunun çekim süresi ise 3 yıl.

3 koca yılda tamamlanan çekimlerde Scott 8 TB’ın üzerinde 5K video kaydetmiş. Yakın ve hareketli çekimlerle akıcı bir kompozisyon sunan Scott, çekimleri Canon 5D Mark II ve 24 mm’lik lensle yapmış. Kamera hareketlerini Dynamic Perception Stage One ile sağlayan yapımcı hem iç mekanda hem de dış mekanda çekimler gerçekleştirmiş. Farklı açılardan, farklı çiceklerle yapılan çekimlerde sahne değişimlerinin sürükleyiciliği ise oldukça etkileyici. Çiçeklerin açıp olgunlaşma süresinin farklılığı ve her çiçeğin her an uygun olmayışı ise projeyi en çok zorlayan detaylardan. Scott’ın müziğin ahengiyle bir araya getirdiği Spring videosunu haberin girişinde izleyebilirsiniz.