reklamı kapat

POPÜLER

Nikon D850 objektifinden ilk 8K timelapse çalışması sınırları zorluyor [Video]

Nikon’un yeni amiral gemisi D850 geçtiğimiz ay tanıtılmış ve güçlü özellikleriyle profesyonelleri etkilemeyi başarmıştı. Nitekim cihazın en heyecan verici yeteneklerinden biri olan 8K timelapse için ilk video geldi.

Nikon’un D850’nin 8K timelapse özelliği için hazırladığı video yaklaşık 2,5 dakika boyunca İzlanda’nın en güzel yerlerini görme imkanı sunuyor. Kameranın arkasındaki isimse Nikon’un sıklıkla çalıştığı, firmanın sosyal medya yüzü olan Lucas Gilman. İzlanda ise video için özellikle seçilmiş. Gilman etkileyici manzaralara sahip olan İzlanda’daki küçük iklim değişikliklerinin görsel çeşitlilik sağladığını düşünüyor. Gilman’ın çekim yaptığı sürede İzlanda’da günün 20 saat sürdüğü belirtiliyor. 3-4 saniyelik sahnelerin çekiminin saatler aldığı çalışmada Gilman detaylı planlamalar sayesinde gece de çekim yapabilmeyi başarmış. Çekimler oldukça etkileyici görünüyor ancak 8K çözünürlükte izleyebilmek için 8K kapasiteli bir ekrana sahip olmanız gerekiyor.

Nikon D850 45,7 megapiksel tam kare BSI-CMOS sensörle geliyor. Hem RAW hem de TIFF görüntü formatlarına destek veren cihaz 30 fps’de 4K videolar çekebiliyor. 8K çekimin ise sadece timelapse videolar için geçerli olduğunun altını çizelim. Expeed 5 görüntü işlemcisi kullanan cihaz Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarına da destek veriyor. Nikon’un yeni amiralinin fiyatı ise özellikleri kadar iddialı. D850’ye sahip olmak isteyen kullanıcıların 3.299 doları gözden çıkarması gerekiyor.

Gilman’ın çektiği 8K timelapse videosuna haberin devamından ulaşabilirsiniz. Videoyu başlatmadan önce kalite ayarını değiştirmeyi unutmayın deriz.

VİDEO