reklamı kapat

POPÜLER

Yüz tanıma teknolojisinde yeni araştırma: Maskeli kişilerin kimliği ayırt edilebilir mi?

07 Eylül 2017

Biyometrik güvenlik önemlerinin kullanım alanı giderek artmış durumda. Artık öyle ki akıllı telefonlarda bile yüz tanıma teknolojisi yer alıyor. Peki bu teknoloji için bir sonraki adım ne dersiniz?

Yüz tanıma teknolojisi şimdilik sadece yüzünüzü açık bir şekilde görebilirse sizi tam olarak ayırt edebiliyor. Böylelikle maske takarak bu teknolojiyi alt etmek çok da zor olmuyor. Söz konusu teknoloji için geliştirilen yeni çalışma ise bunun önüne geçmeye çalışıyor. Algoritma insanların farklı kılıklardaki fotoğraflarıyla eğitiliyor. Şapka, gözlük, eşarp, maske gibi eşyalarla yüze dair kısmi bir bilgi verilerek çözümlemeye gitmesi sağlanıyor. Amaç kişilerin kimliklerine ilişkin yüksek doğruluk oranında tahmin oluşturmak. Çalışmanın sonuçları ise şimdilik mükemmellikten uzak. Yapılan testlerde elde edilen sonuçlar henüz ikna edici güvenilirlikte değil. Sadece şapkalı birini en karmaşık halde yüzde 83 doğru tahmin eden sistemde şapka, gözlük, eşarp üçlüsü olunca oran yüzde 43’lere kadar düşüyor.


Çalışmanın akademik alanda tartışmalar yarattığını da ekleyelim. Baskıcı düzende söz konusu sistemin kötüye kullanılabileceğini belirten araştırmacılar, muhaliflerin de baskılanmasında yararlanılabileceğine dikkat çekiyor. Projeyi yöneten araştırmacılardan Amarjot Singh ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Bu teknolojinin zarardan çok yararı bulunuyor. Herhangi bir şeyi kötüye kullanabilirsiniz, bir arabayı bile.”

YORUMLAR