reklamı kapat

POPÜLER

biyometrik güvenlik telefon
biyometrik güvenlik telefon

Biyometrik telefon güvenliğinde yeni dönem kapıda!

Günümüzde akıllı telefonlarda farklı biyometrik güvenlik sistemleri bulunuyor. İşte bu sistemlerden birisi gelecekte çok daha güvenli olacak.

Modern akıllı telefonların hemen hepsinde ya parmak izi ya da yüz tanıma sistemleri yer alıyor. Bu biyometrik sistemler sayesinde telefonları güvende tutmak için sürekli parola girmek gerekmiyor. Ancak bu sistemler de yüzde 100 güvenli değil. Biliyorsunuz çok ama çok uğraşılırsa Apple’ın Face ID’si bile geçilebiliyor. İşte bu yüzden yeni sistemler geliştirilmeye devam ediliyor. Bunlardan birisinin arkasında ise Almanya merkezli yazılım şirketi trinamiX yer alıyor. Ortaya çıktığı kadarıyla bu firma bir cilt / deri / ten belirleme yazılımı geliştirmiş durumda. Peki bunun tam olarak ne faydası bulunuyor? Yüz tanıma sistemleri özel yapım maskeler ile kandırılabiliyor. Bunun örneklerini daha önce çok gördük. Bu geliştirilen yeni yazılım plastik maskeleri kolaylıkla belirleyebiliyor. Yani gerçek insan derisi görmeden açılmayan yüz tanıma sistemlerini mümkün kılan teknoloji, gerçekten çok ama çok faydalı görünüyor. Bu teknolojinin başka materyalleri de algılayabildiği aktarılıyor. Altyapının telefonlara ne zaman gireceği bilinmiyor. Ancak bunun için trinamiX’in Qualcomm ile ortaklı kurduğu aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Telefon için biyometrik güvenlik çok önemli

Bu arada maske demişken Face ID için ilginç bir çalışma daha bulunuyor. Bu çalışma Face ID ile çalışacak aşağıda görebileceğiniz yüz maskelerine odaklanıyor. Kişilerin kendi fotoğraflarıyla hazırlanan bu maskeler, ilginç olarak Face ID’yi kandırabiliyor deniyor. Ancak bu çok da mümkün değil. Çünkü Face ID sistemi yüzün derinlikli haritasını çıkarıyor. Bu maskede ise bir derinlik bulunmuyor.

biyometrik güvenlik telefon

İlginizi Çekebilir

Apple’ın Face ID tanıtımı