reklamı kapat

POPÜLER

tesla

Almanya krizi çözüldü; Tesla yeni fabrikası için derin bir nefes aldı

Elon Musk‘ın CEO’luk görevini üstlendiği elektrikli otomobil üreticisi Tesla, açmaya hazırlandığı Almanya fabrikası için derin bir nefes aldı.

Tesla Avrupa’ya genişleme çalışmaları kapsamında Almanya’nın Gruenheide kentinde bir fabrika açmaya karar vermişti. Markanın Avrupa’daki üssü olacak dev yatırım için izinler alınmış ve resmi çalışmalar başlamıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında durusu yapılan fabrika 12 bin kişiye iş imkanı sunacak. 2021 yılına kadar tesisi sonlandırmak isteyen Tesla, henüz çalışmalarına tam olarak başlamadan bir sorunla karşılaşmıştı. Bölgede bulunan ağaçların kesilmesini istemeyen yerel halk bir dizi gösteri düzenlemiş ve hukuki mücadele başlatmıştı. Ancak Alman mahkemesi başvurularını reddetti. Tesla sözcüsü Kathrin Schira bir açıklama yaparak, “Ağaç kesimi düzenli bir şekilde ilerliyor ve süreci yakından takip eden çevreciler orta yok dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla, Alman çevreciler ile tam olarak ne yaşamıştı?

Alman Brandenburg Eyaleti Çevre Bakanlığı, Tesla’nın kuracağı fabrika için ağaç kesim işlemlerine onay verdiklerini açıklamıştı. Yapılan açıklamada fabrikanın kurulması için gerekli onayların tam olarak alınmadığı ancak buna rağmen işleri hızlandırma adına bu kararı aldıkları bildirilmişti. İzin alınamaması durumunda bölgenin sorumluluğunun Tesla’da olduğu ve yeniden ağaçlandırma yapılması gerektiği de vurgulanmıştı. Çevreciler ise bu durumdan oldukça rahatsız olmuştu. Henüz izinler tamamlanmadan ağaç kesim işlemlerine başlayan Tesla’yı protesto eden halk Frankfurt İdari Mahkemesinde dava açmıştı. Halkın iddialarına göre bölgenin endemik  yapısı da bozulma ile karşı karşıyaydı. Ancak artık bu iddiaları hukuksal olarak reddedildi.

İlginizi çekebilir

Altı silindirle 414 beygir güç; 2020 Porsche 718 ailesi kontak açmaya hazır