reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Almanlar sokağa döküldü; yeni Tesla Fabrikası için büyük protesto

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla cephesinin Almanya’da açmaya hazırlandığı yeni fabrika yerel halk tarafından hiç de hoş karşılanmadı. Peki ama neden?

Tesla kısa bir süre önce Almanya’nın Berlin kentinde bir fabrika kuracağını açıklamıştı. Tesla bu fabrika sayesinde Avrupa kıtasında olan etkinliğini arttırmayı hedefliyor. Hatırlarsanız aynı amaç doğrultusunda Çin’de de bir fabrika açılmış ve beklentilerin üzerinde giden bir verimlilik oranı ile sonuçlanmıştı. Elon Musk açılış etkinliğinde yıllık 500 bin hedefleri olduğunu da söylemişti. Ancak haberimizin konusu olan Berlin fabrikasına döndüğümüzde, Amerikan elektrikli araç üreticisinin hiç de hesap etmediği bir problemle karşı karşıya kalıyor. 250’den fazla yerel halk sakini, kurulacak fabrikanın yabani hayvanlara, su kaynaklarına ve çevre bütünlüğüne zarar vereceğini iddia ederek protestolara başladı. Lokasyon olarak tam olarak Gruenheide’de konumlanacak yeni fabrikadan çevreciler bir hayli mutsuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Tesla suyumuzu çalıyor”

Berlin sokaklarında “Buradayız, kalabalığız çünkü Tesla suyumuzu çalıyor” sloganı ile fabrikanın durdurulması isteyen protestocular herhangi olumsuz bir duruma yol açmadılar. Fabrika’nın inşaat alanı içerisinde koruma alanları bulunduğunu söyleyen çevrecilerin en büyük problemlerden birinin de “su” olduğunu açıkladı. Bahsedilen inşaat alanı için gerekli suyun yerel su kaynaklarından sağlanacağını ve bu nedenle küçük su kaynaklarının tükeneceği iddiası Alman basınında da yer buldu. Konu ile ilgili gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çeken elektrikli bisiklet