reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone Face ID
Apple iPhone Face ID

Şaşırtan çalışma; iPhone’ların Face ID sistemini kandıran gözlük

iPhone X sonrasında çıkan iPhone modelleri biliyorsunuz Face ID üzerinden güvenli yüz tanıma sunuyor. Ancak her şeyin bir açığı bulunuyor.

iPhone X, Xs, Xs Max ve XR’daki Face ID sistemine telefonların çentiğinde yer alan TrueDepth kamera sistemi güç veriyor. Bu sistem bünyesinde “kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü” gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü üç boyutlu olarak tarayabilen teknoloji, yüz tanıma konusunda en güvenli çözümü oluşturuyor. Bu sistemde ayrıca “Face ID için dikkat gereksin” isimli bir özellik de yer alıyor. Bu özellik sayesinde sistem sadece gözlerinizi açık olarak algıladığı zaman kilidi açıyor. Yani siz uyurken kimse yüzünüzü kullanarak telefonunuzun kilidini açamıyor. İşte tam bu konuda ilginç bir çalışma ortaya çıktı. Amerika’da düzenlenen Black Hat konferansı kapsamında Face ID’nin bu özelliğini geçen bir gözlük görücüye çıkartıldı. Bu gözlüğün camlarında siyah bant, siyah bandın üstünde de ufak beyaz bantlar bulunuyor. Bu sayede gözün yapısı taklit eden ve bu şekilde Face ID’yi kandıran araştırmacılar, bu gözlüğü uyuyan birisine takarak yüz kilidini açabildiklerini belirtiyor. Bu genel için büyük bir sıkıntı oluşturmuyor ancak yapay zeka temelli sistemin bu gözlüğe kanıyor olması gerçekten oldukça şaşırtıyor. Apple’ın bu haberlerden sonra bu açığı kısa sürede kapatacağı tahmin ediliyor. Bunu kapatmanın zor olmayacağı düşünülüyor.

Apple iPhone Face ID
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni nesil iPhone modelleri de Face ID sistemine sahip olacak

Apple’dan eylül ayında iPhone 11, 11 Max ve 11 R geliyor. Buna ek olarak firma katlanabilir iPhone ve iPad üzerinde de çalışıyor. Burada önceliği iPad’e verdiği söylenen teknoloji devi, ilk cihazın çıkışını yüksek ihtimalle 2021 yılında yapacak deniyor. Katlanabilir cihaz konusunda yavaş ancak emin adımlarla çalışmalar yaptığı söylenen Apple, bildiğimiz kadarıyla panel üreticilerinden deneme amaçlı örnek esnek OLED paneller de alıyor.

İlgili Video