reklamı kapat

POPÜLER

Apple iphone X iOS 12

iPhone X sahiplerini çok mutlu edecek “iOS 12” özelliği

Teknoloji devi Apple‘ın yeni nesil akıllı telefonu iPhone X, WWDC 2018’de görücüye çıkacak iOS 12 ile önemli bir limitten kurtulacak gibi görünüyor.

Şirkete yönelik sağlam kaynakları bulunan Mac Otakara‘ya göre iOS 12, Face ID için ciddi geliştirmeler getiriyor. Face ID yüz tanıma teknolojisinin arkasında yer alan TrueDepth kamera sistemi, bünyesinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabilen sistem, ilginç olarak yatay konumda çalışmıyor. Yani kişilerin yüzlerini taratmak için telefonu düz tutması gerekiyor. İşte beklenen iOS 12 ile bu değişiyor. Yeni modeller yanında iPhone X’a de gelecek bu özellik, sürecin en çok eleştirilen yanlarından bir tanesini yatay yüz tanıma ile ortadan kaldırıyor. Buna ek olarak sistemin genel olarak daha iyi / hızlı hale getirileceği de söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone X’un en önemli özelliği Face ID geçen gün bir sorunla gündeme gelmişti

Şirketin yetkili servis sağlayıcılara gönderdiği dokümanda ortaya çıkan bu sorun, kendisini Face ID yüz tanıma sisteminde gösteriyor. Telefonun “kişilerin yüzlerini tanıyamaz” hale getiren problem, aynı zamanda arka kamerayı da kullanılmaz yapıyor. İşte bunun için gelen doküman, yetkili servis sağlayıcılara soruna yönelik yapmaları gerekenleri anlatıyor. Burada ilk olarak arka kameraya bakılması öneriliyor. Sorun ön tarafta olduğu için bu ilk bakışta garip görünüyor. Ancak her iki kameranın da birbirine bağlı olduğu söyleniyor. Yani arka taraf bozulduğu zaman bundan önde yer alan TrueDepth kamera sistemi de etkileniyor. Apple, testler sürecinde arka kamerada bir sorunu bulunmayan ancak Face ID sorunu devam eden cihazların yenileriyle değiştirilmesini öneriyor.

İlgili Video

Apple’dan Face ID için ilginç reklam