reklamı kapat

POPÜLER

WebAuthn

İnternet güvenliğini “biyometrik unsurlar” ile değiştirecek yeni web standardı

Dizüstü bilgisayar çok uzun süredir parmak izi okuyabiliyor ve yüz tanıma yapabiliyor. Ancak biliyorsunuz bunlar sisteme giriş için kullanılıyor. Aynı güvenlik sistemleri akıllı telefonlar da sunarken, geliştirilen yeni WebAuthn web standardı ise süreci daha farklı bir seviyeye taşımaya hazırlanıyor

FIDO Alliance ve W3C tarafından geliştirilen WebAuthn isimli standart, biyometrik unsurları standart tarayıcılar içerisine getiriyor. Bu altyapı ile kişilerin parmak izi ya da yüz tanıma sistemlerini internet sitelerine giriş için kullanabileceği belirtiliyor. Sık sık unutulan parolaların yerini alacak biyometrik unsurlar, kağıt üzerinde çok güzel görünüyor. İnternet sitelerinin desteğiyle yaygınlaşacak bu standart, güvenlik için çok faydalı duruyor. Biliyorsunuz onlarca farklı internet sitesine giriş yapan insanlar, hatırlamak kolay olsun diye aynı parolaları kullanıyor. Bu da “hack” olaylarında ciddi güvenlik riski oluşturuyor. İşte yeni standart bunu ortadan kaldırıyor. Burada yüzünüz ve parmağınız platforma giriş için yeterli oluyor. Bu noktada Android ve iOS tarafında destek verilip verilmeyeceği ise bilinmiyor. Bunun için iki tarafta da tarayıcıların parmak izi ya da yüz tanıma sistemlerine erişim sağlayabiliyor olması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WebAuthn standardı hangi tarayıcılarda çalışıyor?

Açıklandığı kadarıyla altyapı şu an sadece Mozilla Firefox tarafından destekleniyor. Google Chrome ve Microsoft Edge’e önümüzdeki aylarda geleceğin belirtilen WebAuthn, kısa sürede Opera’ya eklenecek deniyor. Apple’ın Safari tarayıcısı içinse henüz açıklanmış bir detay bulunmuyor.

İlgili Video

Apple’dan Face ID için ilginç reklam