reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Elektrikli otomobil modellerine şaşırtan zorunluluk

Kullanımı oldukça artan elektrikli otomobil modelleri hakkında Avrupa piyasası için ilginç bir zorunluluk geldi. Gelişme güvenlik açısından oldukça sevindirici.

Otomobil sektöründe değişen ihtiyaçlara verilen en büyük cevaplardan biri elektrikli otomobiller oldu. Ulaşım masraflarını azaltarak çevreyi de korumayı başaran bu araçlar kullancılar arasında git gide yaygınlaşıyor. Yeni tip güvenlik önlemleri barındırmalarıyla da bilinen bu araçlar, otoriteler tarafından genelde güvenli olarak kabul ediliyor. Ancak insan faktörü tam da bu noktada devreye gidiyor. Nasıl mı? Bildiğiniz gibi elektrikli otomobiller, içten yanmalı motorlara göre neredeyse hiç ses çıkarmıyor. Özellikle düşük hızlarda iyiden iyiye azalan ses, araçları fark ettirmeyi zorlaştırıyor. Gerek yayalar gerekse bisiklet kullanıcıları elektrikli araçları duyamadıkları için fark edemiyor. Tahmin edersiniz ki bu da bir güvenlik zaafiyetine sebep oluyor. Ancak Avrupa Birliği bu tehlikeyi fark etmiş olacak ki bir yıldır üzerinde çalıştıkları yeni bir yasayı yürürlüğe koymaya hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Artık elektrikli otomobil modelleri de fark edilecek!

Yürürlüğe girecek yasa elektronik bir sisteme dayanıyor. Elektrikli otomobillere entegre edilecek,  “Akustik Araç Uyarı Sistemi” adı veri sistem, araçlara “yapay” bir ses veriyor. Saatte 20 kilometre veya daha yavaş giden otomobiller için 56 desibel ses çıkarma zorunluluğu olacak. Sistem bu zorunluluğu karşılayarak dış ortama bir motor sesi verecek. 56 desibel olarak belirlenen bu ses seviyesinin kapalı bir ortamda yapılan sıradan bir sohbetin ses seviyesi ile aynı olduğunu da hatırlatalım. Hali hazırda bazı otomobil üreticileri, araçlara yapay ses donanımını ekliyor. Ancak bu özellik genellik tüketiciyi araç kullanırken mutlu etmek için kullanılıyordu. AVAS sayesinde fark edilmeyen araçların yayalar ve görme engelliler tarafından daha kolay fark edilmesi hedefleniyor. Sistem ile alakalı çalışamalar hala devam ediyor.

İlginizi çekebilir

Kapı kolu olmayan Tesla Roadster’ın kapıları nasıl açılıyor?