reklamı kapat

POPÜLER

Aston Martin Rapide E

Elektrikli araçların geleceği hakkında sevindiren açıklama

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre elektrikli araçlar, benzinli ve dizele araçlara göre gelecekte çok daha avantajlı hale gelecek.

Son yıllarda otomobil üreticilerinin elektrikli araçlara yaptığı büyük yatırımlar meyvelerini vermeye başlıyor. Bu tip araçlar çıktığı ilk zamanlarda toplumun sadece belirli bir kısmının erişebileceği durumdayken durum şu an oldukça farklı. İçten yanmalı bir motora sahip olmayan araç teknolojisi halkın her seviyesindeki kullanıcılar için erişilebilir duruma gelmek üzere. Hatırlarsanız Tesla Model 3 ile bu erişime oldukça katkı sağlamıştı. BNEF Enerji analisti Nathaniel Bullard Twitter’da konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamalara göre gelecek için umut vadeden bir durum söz konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil sektörü değişiyor

Bullard, 2022’de elektrikli araçların aynı segmentteki diğer modellere göre daha ucuz olacağını söyledi. Elektrikli otomobil üretimindeki en büyük maliyetlerden birinin pil olduğunu da hatırlattı. Bu tarz araçlarda pillerin toplam maliyetin, 2015 yılında ortalama yüzde 57’sini oluşturduğunu belirten Bullard, bu oranın 2019’da yüzde 33’e düştüğünü ve 2025’te yüzde 20’ye kadar inmesinin beklendiğini söyledi. Elektronik maliyetlerin de git gide düştüğünü de hatırlattı. Umut ediyoruz ki masrafların düşmesi ile içten yanmalı motorların kullanımı git gide azalır.

İlginizi çekebilir

Lüksün elektrikli hali! İşte karşınızda Aston Martin Rapide E