reklamı kapat

POPÜLER

Ford GT Mk II

Her parçasıyla etkileyiciliği tavan yapan Ford GT Mk II tanıtıldı

Sınırlı üretim adetleriyle motor sporları ekipleri için satışa sunulacak olan Ford GT Mk II, kendisi gibi astronomik rakama alıcı bulacak.

Le Mans tarihinin en ikonik çekişmelerinden birisini bizlere hediye eden Ford GT40, 2004 yılında aynı ruhla asfalta geri döndü. O dönem iki yıllık süreçte üretimi gerçekleştirilen otomobilin günümüz dünyasına uyarlaması içinse 2017 yılına kadar beklememiz gerekti. Efsanevi çizgilerin üzerine modernize edilmiş yeni bir canavar yaratan Ford, tüm otoritelerden geçer not almayı başardı. Kapılarını açan Goodwood Hız Festivali ise bu otomobilin pist sınırları içerisindeki dünyasına yeni bir yorum getiriyor. Sınırlı adetlerde tamamen motor sporları odaklı geliştirilen Ford GT Mk II, detaylarına bakarken her saniye serotonin üreteceğimiz modellerden birisi olacak. Standart GT’ye oranla inanılmaz aerodinamik geliştirmere sahip olan otomobilden toplamda 45 adet üretilecek.

Ford GT Mk II teknik özellikleri

Ford Performance ile Kanada merkezli mühendislik şirketi Multimatic ortaklığıyla geliştirilen otomobilde 3,5 litrelik EcoBoost motora yer veriliyor. Yapılan modifikasyonlarla birlikte 700 beygir üretir hale gelen bu makinede 200 beygir gibi devasa bir ileriye taşınma söz konusu. Bu da Mk II’yi en güçlü GT versiyonu haline getiriyor. Şanzıman kısmında 7 ileri çift kavramada değişime gitmeyen mühendisler, üniteye yarışlara cevap verebilecek şekilde elden geçirme yoluna gitmiş. Gövde bölümünde yapılan modifikasyonlar ve arka tarafa eklenen devasa arka kanatla birlikte aracın yüzde 400 oranında iyileştirildiği de etkileyici sonuçlar arasında. Tavana dahil edilen hava giriş paneliyle motor ve şanzıman gibi temel parçaların aktif şekilde soğutulabildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Festivalin başlamasıyla birlikte sipariş alımlarına da başlanılan GT MK II için 1,2 milyon dolarlık etiket fiyatı talep ediliyor.