reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram hikayelerinin popüler filtreleri için yasaklama kararı

Çok sevdiğiniz Instagram filtresini artık platformda bulamıyor musunuz? Yasaklı filtreler listesine girip platformdan kaldırılmış olabilir…

Instagram, filtre sistemini daha fazla kişiye ulaştırabilmek adına Spark AR platformunu geçtiğimiz aylarda tüm kullanıcılara beta formunda açmış ve kullanıcılar da kendi filtrelerini yaparak platformda yayınlamaya başlamıştı. Ancak çok geçmeden bu durumla beraber yeni bir tartışma da baş gösterdi. Platformda yayınlanan Fix Me, Beautiful Face, HolyBucks, Plastica gibi filtrelerin gençleri yanlış yönde etkileyebileceği tartışılmaya başlanmıştı. Dudak büyüten ya da absürt denilebilecek değişimlerle kullanıcılara sunulan filtreler mevcut bir tartışmanın yeni ayağı oldu da diyebiliriz. Instagram’ın halihazırda sahip olduğu “mükemmel vücut algısı oluşturuyor” problemi henüz çözülememişken, estetiğe özendiren filtreler bazı kullanıcıların tepkisini çekmişti. Şimdi Spark AR yayınladığı yeni bir duyuruyla bu konu için keskin bir çözüme gidildiğini kaydetti.

Estetikle ilişkili Instagram filtreleri yasaklanıyor

Yapılan resmi açıklama şu şekilde: “Spark AR efektlerinin pozitif bir deneyim sunmasını istiyoruz ve mevcut politikamızı yeniden değerlendirerek kullanıcının psikolojik sağlığını önde tutuyoruz. Bundan sonra atacağımız adımlar şu şekilde: Plastik cerrahi odaklı tüm filtreler Instagram Effect Gallery’den kaldırılacak. Plastik cerrahi ilişkili efektlerin onayı ise yeni bir karara kadar ertelendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açıklama spesifik olarak isim vermiyor. Bu sebeple kullanıcılar örneğin sadece dudak büyüten küçük çaplı filtrelerin de silinip silinmeyeceğinden şimdilik emin değil. Cildi pürüzsüzleştiren ya da çil ekleyen filtreler ise doğrudan bir cerrahi müdahaleyi işaret etmediği için silinmeyecek gibi görünüyor. Önümüzdeki dönemlerde estetik odaklı filtrelere uygulanan yasağın katılığı daha da netleşecek diye düşünüyoruz. Resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Google Maps nihayet işlevsel Android özelliğini iOS’e getiriyor