reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Takip listesini düzenletecek Instagram özelliği

Instagram takip edilenler listesini düzenlemek için nihayet adım attı. Yeni sistemle takip ettiğiniz kişiler arasında ayıklama yapmak daha da kolaylaşıyor.

Instagram, ana sayfa algoritmasını değiştirdiğinden beri, kullanıcıların ekranlarında gördüğü kişilerin sıklığı da ciddi bir değişime uğramış durumda. Artık kronolojik olarak dizilmeyen gönderiler pek çok farklı maddede algoritma süzgecinden geçirilerek sıralanıyor. Örneğin yeni takip ettiğiniz biri çok daha sık karşınıza çıkarken, hiç etkileşime geçmediğiniz birinin gönderileri ise adeta görünmez olabiliyor. Etkileşime geçtiğiniz gönderiler, etiketler, ortak arkadaşlar gibi pek çok farklı nokta ana sayfanızı şekillendirebiliyor. Hal böyle olunca bazen neden takip ettiğinizi dahi hatırlayamadığınız insanlar takipçi listenizde birikebiliyor. Bunu temizlemek için artık üçüncü parti uygulamalara ise gerek kalmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram takipçi sıralamasında alternatif sunuyor

Jane Manchun Wong tarafından ortaya çıkarılan ve test edilen özellikte artık takip ettiğiniz kişilerden hangilerinin en çok ana sayfanızda görüntülendiğini görebileceksiniz. Bunun da ötesinde “En az etkileşime geçtiğiniz hesaplar” diye ayrı bir kategori de oluşturuluyor. Hatta Instagram, takipten çıkarması daha kolay olsun diye size takip ettiğiniz hesaplara göre ek kategoriler de sunabiliyor. Seyahat, sanat, çizgi roman hesapları gibi. Böylece artık takip etmek istemediğiniz bir kategori varsa o hesapları tek tek ayıklamak zorunda da kalmıyorsunuz. Ne yazık ki bu listeleme sadece sizin takip ettiğiniz hesaplar için geçerli. Yani sizi takip edenler arasında böyle bir kategorileştirme yapmak mümkün değil. Yeni özelliğin platforma ne zaman ekleneceği de şimdilik belirsizliğini koruyor.

İlginizi çekebilir

İşlevsel Twitter özelliği Android’den önce iOS’te