reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Dünyanın en uzun aktarmasız uçuşu

Dünyanın en uzun aktarmasız uçuşu için tarihi gelişme

Avustralya merkezli Qantas Airways firması, dünyanın en uzun aktarmasız uçuşu için tarihi bir başarıya imza attı. Havacılık dünyasında yeni dönem başlıyor.

Advertisement

Geçtiğimiz aylarda Avustralya merkezli Qantas Airways, İngiltere başkenti Londra ile Avustralya’nın en önemli şehirlerinden Sydney arasında tam 20 saatlik bir uçuş planladığını duyurmuştu. Firma bu konuda çalışmalara devam ederken, kısa süre önce önemli bir deneme ile tarih yazıldı. Qantas, Boeing 787-9 ticari yolcu uçağı ile New York ile Sydney arasında tam 19 saat 16 dakikalık aktarmasız bir direkt test uçuşu gerçekleştirdi. Açıklandığı kadarıyla bu iki büyük şehir arasında ilk defa böyle bir direkt uçuş yapıldı. Bu deneme sivil havacılık tarafında dünyanın en uzun aktarmasız uçuşu olarak tarihe geçerken, yolculuk sırasında Boeing 787-9 içinde pilotlar ve kabin ekibiyle birlikte 49 kişi yer aldı.

Qantas, bu deneme kapsamında inanılmaz uzun uçuşların kabin ekibi, yolcular ve pilotlar üstündeki durumunu değerlendirdiklerini aktarıyor. Aynı zamanda bu kadar uzun uçuş sürecinin nasıl yönetileceği, uçağın durumu ve rota gibi konularda da denemelerin yapıldığı belirtiliyor. Uçuş sürecinde uçaktaki kişilere egzersiz yaptırıldığı da firmanın paylaşımlar arasında yer alıyor. Bunun ticari uçuşlarda gerçek yolcular için de uygulanabileceği söyleniyor. Bu uzun uçuş için uçağın tam 101.000 kg jet yakıtı ile havalandığı ve tam 16.200 km yol yaptığı verilen önemli bilgiler arasında bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qantas Airways dünyanın en uzun aktarmasız uçuşu için kararlı görünüyor

Ancak bu direkt uçuşun ticari hale getirilmesi için daha birçok testin yapılması ve gerekli izinlerin alınması gerekiyor. Ayrıca sürecin ticari olarak daha avantajlı hale getirilmesi de üzerinde çalışılan konular arasında. Her şey yolunda giderse 19 saat 16 dakikalık New York ile Sydney arasındaki uçuşların 2023 gibi başlayacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung telefonları uzay sınırına çıkarıyor