reklamı kapat

POPÜLER

koyu mod

Koyu mod gerçekten pil ömrüne olumlu etki ediyor mu? [Video]

iOS 13 ve Android 10 işletim sistemleri yerleşik olarak koyu mod desteğiyle geliyor. Aynı zamanda birçok uygulamada da koyu mod yer alıyor. Peki bu özellik pil ömrüne katkı sağlıyor mu? İste cevabı;

Bunu görmek isteyen PhoneBuff  YouTube kanalı robot ile güzel bir test gerçekleştirdi. iPhone odaklı yapılan test, genel olarak Android tarafını da ilgilendiriyor. Yukarıda izleyebileceğiniz bu testin sonucunda koyu mod seçeneğinin pil ömrüne hatırı sayılır oranda olumlu etki ettiği görülüyor. Popüler uygulamalardaki denemede açık mod kullanan iPhone Xs’in pili bittiğinde, koyu modlu iPhone Xs’de halen yüzde 30 pil bulunuyor. Ancak burada şunu mutlaka belirtmek gerekiyor. Koyu modu sadece OLED / AMOLED ekranlı telefonlarda fayda sağlıyor. Yani LCD ekranlı cihazlarda bir avantaj olmuyor. Çünkü OLED ekranlar siyah üretmek için enerji harcamıyor. Siyah üretimi için piksellerin tamamen kapatılması yeterli oluyor. Bu arada koyu modun çok önemli bir faydası daha bulunuyor. Siyah arayüzler sayesinde telefonları düşük ışıkta / karanlıkta kullanmak çok daha kolay hale geliyor. Karanlık ortamlarda parlak ışık ortadan kalktığı zaman gözler zorlanmıyor. Bu durum pil ömründen çok daha fazla önem arz ediyor.

koyu mod
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koyu mod kullanıcıları çok sevindiriyor

Ancak halen koyu moda sahip olmayan birçok popüler uygulama bulunuyor. Kullanıcıların en çok talep ettiği özelliklerden olan bu modun artık her uygulamaya gelmesi gerekiyor. Burada sevindirici şekilde bazı özelleştirmeler sunan uygulamalar da bulunuyor. Örneğin Twitter uygulamasında iki farklı koyu arayüz rengi sunuluyor. Burada pil ömründen gerçekten tasarruf etmek için siyah rengin seçilmesi gerekiyor.