reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Stranger Things

Netflix yükselişindeki dikkat çekici Stranger Things etkisi

Netflix, korkutucu ikinci çeyrek raporundan sonra işleri toparlamış gibi görünüyor. Bunda Stranger Things dizisinin rolü ise büyük.

Temmuz 2019’da sizlerle Netflix tarafından yayınlanan ikinci çeyrek raporunu paylaşmış; firmanın 8 yıldır ilk kez abone kaybettiğini duyurmuştuk. 2011 yılından bu yana Amerika’da ilk kez abone kaybı yaşayan şirket, gelecek rekabet karşısında tehlikeli bir noktaya girmişti. O haberimizin detaylarını buradan okuyabilirsiniz. 2019 üçüncü çeyrek raporunu açıklayan firmanın ise şimdilerde işleri toparladığı görünüyor. Disney+ ve Apple TV+‘ın kapıya dayandığı şu günlerde, popüler çevrim içi yayın servisi yatırımcıların karşısına güçlü istatistiklerle çıkıyor. Geçtiğimiz üç ay boyunca platform bünyesine 6,8 milyon abone katarken; kasasına da 5,2 milyar dolar giriyor. Firmanın dünya genelindeki abone sayısı ise 158 milyona ulaşmış durumda. Bu son üç ayda Netflix’i kollarından tutup kaldıran yapımların başında ise açık ara Stranger Things geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stranger Things, Netflix için kilit projelerden biri

Platformu tekrar yükselişe sokan yeni istatistiklerde Stranger Things 3. sezon bölümlerinin de büyük katkısı bulunuyor. Amerikalı izleyiciler için özellikle resmi tatil olan 4 Temmuz’da yayına alınan dizi ilk dört haftasında 64 milyon hesap tarafından izlenmiş. Tabii burada küçük bir detayı da belirtelim yeniden. Netflix izlenmeleri açıklarken yapımın yüzde 70’inin izlenip izlenmediğine bakıyor. Filmler için yapımın yüzde 70’i olsa da; çok bölümlü diziler için ilk bölümün yüzde 70’ini izlemek istatistiklere girmek için yeterli oluyor.

Hatırlarsanız 9 Temmuz’da aynı zamanda diziyi ilk 4 günde 40,7 milyon kişinin izlediği açıklanmış ve Netflix’te tüm zamanların en hızlı izlenme rekorunun kırıldığı belirtilmişti. Bu sürede tüm sezonu bitirenlerin sayısı ise 18,2 milyon olarak açıklanmıştı. Şimdilerde dizinin dördüncü sezonu üzerine çalışan dizinin yaratıcıları Duffer kardeşlerle Netflix’in ayrıca bir anlaşma yaptığını da hatırlatalım. İkili platform için yeni özel içerikler üretecek. Platformun üçüncü çeyrek raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Netflix’in Ekim 2019 ajandası