reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix açıkladı; 8 yıl sonra gelen ilk düşüş

Yeni servisler de kapıdayken Netflix için işler tam olarak planlandığı gibi gitmiyor. Şirket 2011 yılından bu yana ilk kez Amerika’da abone kaybetti.

Netflix, 2019 ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Popüler çevrim içi yayın servisi tahminlerinin altında kalan sonuçların yanı sıra Amerika içinde 8 yıldır ilk kez abone kaybediyor. Şirket yaklaşık 130 bin abone kaybettiğini duyurdu. Globalde ise 2,7 milyon abone platforma dahil olmuş. Bu sayı pozitif gibi görünse de şirketin tahminleri 5 milyon abone olduğu için ne yazık ki büyümede yavaşlama, Amerika’da ise gerileme görünüyor. Amerika’daki abone kaybı ise yakın zamanda bölgede artırılan fiyatlara bağlanıyor. Popüler çevrim içi yayın servisi Amerika aboneliğinin fiyatını Ocak 2019’da artırmıştı. Temel, Standart ve Özel abonelikler sırasıyla 8 dolar, 11 dolar ve 14 dolardan; 9 dolar, 13 dolar ve 16 dolara çıkmıştı. Bu artış büyük tepki çekerken, ilk yansımaları ise kendini ikinci çeyrekte göstermiş gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix rekabetin neresinde?

Çevrim içi yayın servislerinin giderek arttığı Amerika’da ise izleyiciler tüm bu servislerin varlığından biraz yorulmuş gibi görünüyor. CEO Reed Hastings yaptığı açıklamada: “Tahminlerimizi tam olarak tutturamadık. Özellikle fiyat artışı olan bölgelerde bu durum daha fazla hissediliyor.” diyor. Mevcut düşüşe ise çevrim içi yayın servisindeki rekabetin sebep olduğuna inanmadığını belirten Hastings, “İkinci çeyrek süresince rekabette bir değişiklik olmadı.” diyor. Hasting bu konuda haksız sayılmaz. Geleceği duyurulan Disney+, Apple TV+ gibi iddialı servisler 2019 sonundan önce pazarda yerini almayacak.

Hasting Disney yapımları ve Friends gibi popüler yapımların kaybının ise orijinal içerikler için daha fazla bütçe anlamına geldiğini belirtiyor. Bu yapımlara harcanan lisanslama ücreti Netflix orijinallerine aktarılacak. Netflix şimdilik küçük bir kayıp yaşasa da hala çevrim içi yayın sektörünün lider ismi, bunu da belirtmeden geçmeyelim. Yakın zamanda Türkiye’de de fiyat artırımına giden servise seçtiğiniz abonelik paketine göre 17,99 TL, 29,99 TL ve 41,99 TL fiyatlarla erişilebiliyor.

İlginizi çekebilir

Netflix Temmuz 2019 ajandası