reklamı kapat

POPÜLER

Dilek Uyar Sony

Sony’den National Geographic birincisi Türk kadın fotoğrafçıya ödül

2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Yarışması’nda, Ulusal Ödüller kazanan fotoğraflar belli oldu. 203 ülkenin katıldığı yarışmada Türkiye Ulusal Ödülü’nü National Geographic birincisi F. Dilek Uyar kazandı. Uyar, ”Işık, Gölge ve Muhafızlar” adlı çalışmasıyla ödülün sahibi oldu. 2017 yılında da National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın birincisi olan Uyar, bu zamana kadar bu ödülü alan ikinci ve ilk Türk kadını olduğunu belirtmekte yarar var.

F. Dilek Uyar, Yeni Şafak Gazetesi‘ne konuyla alakalı açıklamada bulundu. Avukatlıkla uğraşan ve sonrasında fotoğrafa olan sevdası yüzünden avukatlık işine son veren Uyar, “İlk benim fotoğrafa başlayış hikayem aslında adliyenin kara kara duvarlarından sıkıldığım için bir hobi olsun istedim. Fakat 2017’den sonra fotoğrafın rengi de seyri de çok değişince ofisimi kapattım. Bütün dosyalarımı avukat arkadaşlarıma dağıttım. Sonrasında da fotoğraf hayatımda çok daha fazla yer işgal etmeye başladı”. dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

National Geographic birincisi sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Sürekli tekrar eden başarıların tesadüf olmadığını söyleyen Uyar, “Çalışıp, uğruna emek harcadığınız şeylerin geri dönüşünü alıyor olduğunuzu görmek beni en çok mutlu eden şeylerden bir tanesi. 2017’de ilk Sony ödülünü almıştım. Övgüye değer sanatçıydım o zaman ve ulusal kategoride ikincilik elde etmiştim. Sonra National gelmişti. Bir sonraki sene başka bir fotoğrafımı tüm dünya basınıyla paylaşıp yarışma tanıtımında kullandılar. Bu sene de ödül alan fotoğrafımın haricinde üç farklı fotoğrafımı ön plana çıkardılar. Özellikle bir başka sürü fotoğrafım çok ilgi gördü uluslararası basında. ‘Bunlar demek ki tesadüf değil’ dedirtiyor bana ve kendi yolumda daha emin adımlarla yürümemi sağlıyor” dedi.

Bu arada geçtiğimiz yıl Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı’nda kazanan fotoğraflara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy Z Flip katlanabilir telefon