reklamı kapat

POPÜLER

Lexus

Lexus elektrikli otomobil modeliyle Avrupa’ya geliyor

Elektrikli otomobil rekabetine Avrupa pazarı üzerinden de cevap vermeye hazırlanan Lexus, şimdilik Mazda gibi şehir içi odaklı planlama yapıyor.

İçerisinde bulunduğu Toyota grubunun da etkisiyle yeniliğe erken ayak uyduran markalardan birisi olan Lexus, rekabetin de avantajlı isimleri arasında. Ürün gamında en çok hibrit seçenek bulunduran üreticilerden olan şirketin ilk elektrikli otomobiliyle ise yaklaşık iki ay önce tanıştık. Çin’de düzenlenen etkinlike tüm dünyanın karşısına çıkarılan Lexus UX300e için çizilen ilk senaryo Uzak Doğu merkeni işaret ediyordu. Aradan geçen iki aylık zaman diliminin ardındansa Avrupa pazarı için de beklenen duyuru gerçekleşti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lexus UX300e hakkında bilmeniz gerekenler

Lexus UX300e için potansiyel alıcı kitlesinin ilk dikkat etmesi gereken şey, otomobilin üretimindeki felsefe. Modeli daha çok şehir içi odaklı planlayan Japon üretici, teknik özellikleri de bunlar üzerine bir araya getiriyor. Ön aksta konumlandırılan bir adet elektrik motoruyla asfalta inecek olan model 201 beygir güce ve 300 Nm torka sahip olacak. 0’dan 100’e hızlanmasını 7,5 saniyede tamamlayabilecek olan modelin erişebileceği maksimum sürat ise 160 km/s olarak karşımıza çıkıyor. Lexus UX300e’nin motoruna destek veren batarya kısmında ise 54,3 kWh’lik lityum-iyon yapılı üniteye yer veriliyor. Bu batarya ile kullanıcılara vadedilen menzil ise 300 kilometre dolaylarında. 50 kW’a kadar hızlı şarjın desteklendiğine de sahip olan UX300e, bu sayede 50 dakikada yüzde 80 seviyesine gelebiliyor. 6,6 kW’lık bir kaynak ise bataryayı 7 saatte tamamen dolu hale getiriyor. Bu yıl içerisinde Avrupa satışları başlayacak olan model için süreç bazı ülkeler için 2021’e kadar uzayacak.

İlginizi çekebilir

Lexus RC F Track Edition