reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Prius

Yeni Toyota Prius sıradışı bir yöntem ile kendini şarj edilebiliyor

Dev Japon otomobil üreticisi Yeni Toyota Prius modeli için şarj sıkıntısı olmadan yol alabilmesi adına alışılagelmişin dışında bir yönteme başvurdu.

Elektrikli otomobillerin kullanımı günden güne artıyor. Öyle ki hibrid modeller bile elektrikli otomobiller karşında artık demode bile kalmaya başladı. Elektrikli araç geleceğine en çok önem veren markalardan biri olan Toyota, bu demodeliğin farkında varmış olacak ki yeni Prius için sıra dışı bir çalışma yaptı. Toyota Prius PHV adı verilen bu çalışma sayesinde ne hibrid modellerde olduğu gibi içten yanmalı bir motor gerekecek ne de elektrikli araçlardaki gibi bir şarj sıkıntısı. Peki ama nasıl? Model motor kaputu, tavanı ve bagaj üst kısmı güneş panelleriyle donatıldı. Bu sayede aracı durup şarj etme gereksinimiz de kalmıyor. Ancak bu işlevin güneş ışınlarının yeterli olduğu zaman geçerli olduğunu da hatırlatalım. Prius PHV’im seri üretime geçip geçmeyeceği henüz bilinmiyor. Resmi açıklamaların Ağustos ayı içerisinde yapılması beklentiler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Toyota Prius Hibrid versiyonu ile tanıtılmıştı

2019 Toyota Prius için belki de en dikkat çeken özellik yeni batarya. Nikel ve metal alaşımların bir araya gelmesiyle özellikle soğuk hava koşullarında performansından ödün vermeyeceği söylenen bu paket, arka taraftaki koltukların altında konumlandırılıyor. Toyota’nın, araç içerisinde veya bagaj hacminde önceki modele göre herhangi bir gerileme olmadığını özellikle belirtmekte fayda var. Nitekim burada koltukların yatırılmasıyla birlikte 1.854 litrelik bir alanın varlığından söz ediyoruz.

Motor bölümüne geçtiğimizdeyse iki adet elektrikli ünitenin yanıda 1,8 litrelik dört silindirli benzinlinin birlikteliğiyle karşılaşıyoruz. CVT şanzımanla kombin edilen bu birliktelikten yüzde 40 gibi termal verimlilik değerinin elde ediliyor olması da, mühendislik açısından fevkalade önemli. Toyota Safety Sense P adıyla sunulan ve içerisinde çarpışma önleme, yaya algılama, direksiyona müdahale edebilen şerit asistanı ve otomatik uzun far sistemi gibi parçaları barındıran pakete standart olarak mevcut.

İlginizi çekebilir

2019 Toyota RAV4 çarpışma testi sonuçlarıyla karşımızda