reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram tarafından “kötü yorumcular” için yeni hamle

Instagram üzerinden yapılan yorumlar, kullanıcıların birçoğu için oldukça önemli. Firma yeni bir hamle ile kötü yorum yapanlara yönelik ciddi bir adım attı.

Instagram yakın zaman önce getirdiği yeni “sohbete katıl” çıkartması ile kullanıcıların hikayelerini hareketlendirecek bir hamle yapmıştı. Yeniliklerinin yanında Instagram beğeni ve yorum sayısını gizleyeceğini de açıklamıştı. Bu durum kullanıcılar tarafında çok hoş karşılanmasa da Instagram’ın yeni hamlesi oldukça sevilecek gibi duruyor. Zira platform, kötü yorumcuları susturacak bir adımla, kötü yorum yapılmasını engellemeyi hedefliyor. Yapay zeka destekli bu algoritma sayesinde kullanıcı kötü içerikli bir yorum yaptığında, uygulama onu uyararak ” göndermek istediğinden emin misin?” gibi bir uyarı gösteriyor.

Instagram
Instagram

Instagram zorbalığının engellenmesi için gelen ikinci hamle

Yeni yayınlanan bir blog yazısında Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri konuya dair gençler arasındaki zorbalığı biraz olsun durdurmak istediklerini söylüyor. Bunun yanında bir de yeni gelecek özellikte, “rahatsız edici yorumları filtrele” gibi bir seçenek de bulunuyor. Bu seçenek ile kullanıcılar rahatsız oldukları yorumları kısıtlayabiliyor. Kişinin kendi hesabı üzerindeki kontrolünü artıran bu hamle beta testlerinden de geçmiş durumda. Pratikte kötü yorumcuları hedef alan bu adımlar, kötü yorumlar yapılmadan önce önlem alınması amacıyla gerçekleştiriliyor. Mosseri beta testlerinin olumlu sonuçlandığının altını çiziyor. Birçok kullanıcı bu filtreleme sayesinde, kötü yorumları görmediğini ve kendini daha iyi hissettiğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni özellik ile kullanıcılar artık diğerlerini kısıtlayabiliyor. Kısıtlanan kişi gönderileriniz hakkında hala yorum yapabiliyor ancak bu yorumları sadece kendisi görüyor. Sınırlandırılan kullanıcılar, mesajlarını okuyup okumadığınızı veya Instagram’da ne zaman aktif olduğunuzu da göremiyor, bu da Instagram üzerinden gerçekleştirilen zorbalıkları bir noktada engelleyecek gibi duruyor. Bu sayede kontrol altına alınan yorumlar, kişilerin herhangi bir tacize ya da zorbalığa uğramasının da önüne geçmiş oluyor.

İlginizi çekebilir

Instagram’daki hikayelere Sohbet çıkartması ekleme