reklamı kapat

POPÜLER

Elektrik motor eklemesiyle güçlendi; 2019 Toyota Prius ve öne çıkan özellikleri

Dış bölümünde yer alan temel parçalarında makyaj niteliğinde değişimler elde eden 2019 Toyota Prius, teknik altyapı konusunda da güçlendirildi.

Dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobili olarak hafızalarımızdaki yerini koruyan Toyota Prius, 2005 yılında başlayan macerasında 14 yılı geride bırakmaya hazırlanıyor. İlk 10 yıllık süreçte çok ciddi talep gören ve satışlarıyla markasının yüzünü güldüren Prius, son yıllardaysa bu noktada yaşadığı kan kaybıyla gündeme geliyor. Artan seçeneklerle birlikte kullanıcıların ilgisini çekme konusunda farklılıklara gitmek durumunda olan Toyota, bunu 2019 model yılında yaptıklarıyla karşılama amacında. Otomobile dahil ettiği yeni elektrik motoruyla performans noktasında nispeten bir iyileşme yakalayan Toyota, dört tekerlekten çekişli sürüş deneyimiyle de sürüş dinamiklerini hissedilir noktada ileriye taşıma iddiasında. İlk kez Los Angeles Otomobil Fuarı’nda sergilenen otomobilin tasarımı konusunda da makyaj niteliğinde dokunuşlar karşımıza çıkıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik özellikler

2019 Toyota Prius ile ilgili ilk aşamada paylaşılan verilere baktığımızda gözümüze ilk olarak yeni batarya çarpıyor. Nikel ve metal alaşımların bir araya gelmesiyle özellikle soğuk hava koşullarında performansından ödün vermeyeceği söylenen bu paket, arka taraftaki koltukların altında konumlandırılıyor. Toyota’nın, araç içerisinde veya bagaj hacminde herhangi bir gerileme olmadığını özellikle belirtmekte fayda var. Nitekim burada koltukların yatırılmasıyla birlikte 1.854 litrelik bir alanın varlığından söz ediyoruz. Motor bölümüne geçtiğimizdeyse iki adet elektrikli ünitenin yanıda 1,8 litrelik dört silindirli benzinlinin birlikteliğiyle karşılaşıyoruz. CVT şanzımanla kombin edilen bu birliktelikten yüzde 40 gibi termal verimlilik değerinin elde ediliyor olması da, mühendislik açısından fevkalade önemli. Toyota Safety Sense P adıyla sunulan ve içerisinde çarpışma önleme, yaya algılama, direksiyona müdahale edebilen şerit asistanı ve otomatik uzun far sistemi gibi parçaları barındıran pakete standart olarak sahip olan 2019 Toyota Prius, önümüzdeki günlerde fiyat ve diğer eksik detaylarıyla tekrar gündeme gelecek.