reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Android Google

Popüler Android uygulamalarının sahtelerine karşı çok dikkatli olun

Dünyanın en popüler mobil işletim sistemi Android için uygulama temelli riskler kendisini göstermeye devam ediyor.

Android işletim sistemi açık bir yapıya sahip. İşte bu açık yapı sayesinde kişiler telefonlarına Play Store dışından da uygulamaya yükleyebiliyor.

Ancak burada gerçekten büyük bir risk bulunuyor. Bu da gerçek gibi görünen sahte uygulamalar oluyor. Kötü niyetli kişiler bilgilerinizi çalmak ve sizin üzerinden para kazanmak adına sahte uygulamalar hazırlıyor.

Bu sahte içerikler popüler bir hizmetin / firmanın uygulamasını taklit ediyor. Siz orijinal bir uygulama yüklediğinizi sanıyorsunuz ancak için aslı öyle olmuyor. Bir kere bu tarz sahte bir uygulama telefona yüklendiği zaman gerçekten birçok risk doğuyor.

Bu uygulamaların çoğu tespit edilse dahi silinemiyor, silinebilenler dahi birçok veriyi telefonda tutmayı başarıyor. Bu tarz kendini gizlemeyi bilen gelişmiş bazı seçenekleri Android virüs uygulamaları da yakalayamıyor.

Bu arada bu tarz sahte uygulamalar direkt olarak Play Store içerisine de girebiliyor. Bu yüzden uygulamaları yüklemeden öne yorumlara mutlaka ama mutlaka bakmak gerekiyor.

Genelde uygulamanın sahte olup olmadığı yorumlardan anlaşılabiliyor. Ancak buraya sahte yorumlar dolduran geliştiriciler de bulunuyor. Bu konuda da ilk yorum üstünden karar vermemek gerekiyor.

Ayrıca sadece uygulama simgesine bakarak uygulama yüklemek de büyük bir risk oluşturuyor. Örneğin aşağıdaki görselde uygulamaların isim ve simgeleriyle beraber nasıl taklit edildiği ve bu şekilde kullanıcıların nasıl kandırılmaya çalışıldığı açık şekilde görülüyor.

Özellikle çok popüler servislerin uygulamalarını lütfen sadece Play Store içerisinden yükleyin. Aynı zamanda tarayıcı üzerinden çıkan bildirimlere basarak da uygulama yüklemeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android için güvenlik konusunda yeni adımların atılması şart

Bu arada Apple tarafında da zaman zaman ciddi güvenlik sorunları gündeme geliyor. Büyüyen App Store eskisi kadar iyi denetlenemiyor.

Apple, son dönemde özellikle başta masum olup güncellemeler ile zararlı hale getirilen uygulamalar üstünden sık sık gündeme geliyor.

Aynı zamanda App Store içerisinde bir dolandırıcılık dalgası da var. Bazı kötü niyetli geliştiriciler, kişileri çalışmayan uygulamalara (Özellikle VPN) abone ederek haberleri olmadan paralarını alabiliyor.

Her iki market içerisinde de çok dikkatli olunması gerekiyor. Lütfen işi sadece firmalara bırakmayın, kendi güvenlik önlemlerinizi de alarak her şeye ilk aşamada şüphe ile yaklaşın.

İlginizi Çekebilir

Kayıp Samsung cihazları bulmak için yeni yol