reklamı kapat

POPÜLER

App Store

Apple App Store’da sahte uygulama krizi

Güvenli oluşuyla öne çıkan App Store‘da küçük çaplı bir kriz yaşandı. Yılın en sevilen oyunlarından Cuphead’in sahte versiyonu mağazada kendine yer buldu.

Bildiğiniz gibi Apple’ın uygulama mağazasında içerik yayınlamak öyle kolay değil. İçerik üreticiler oldukça katı kurallarla baş etmek ve uygulamalarını bu kurallar çerçevesinde geliştirme zorunda. Kullanıcıları da sahte içeriklerden koruyan App Store’da uygulama yayınlamak bu sebeple oldukça meşakkatli. Sahte bir uygulama yayınlamaksa neredeyse imkansız. Popüler uygulamaların sahte versiyonlarını sık sık gördüğümüz Play Store’un aksine, Apple’ın çevrim içi mağazasında bu duruma rastlamazdık. En azından şimdiye kadar…

Geçtiğimiz hafta patlayan MeyEtherWallet.com isimli sahte uygulamanın ardından bu kez oyuncuları hedef alan bir başka sahte uygulama iOS kullanıcıları için mağazadaki yerini aldı. Üstelik bu defa konulan uygulama bu yıl basında da sık sık kendine yer bulan ve beğenileri toplayan Cuphead oyununun klonuydu. Daha da üzücüsü uygulama 4,99 dolar fiyat etiketiyle ücretli satılıyordu.

Oyunun geliştiricisi StudioMDHR’nin adına kadar alan sahte uygulama geliştiricileri firmanına adında küçük bir değişiklik yaparak StudioMDHR Entertainment Inc. ismiyle kendilerini sisteme kaydetmiş ve sahte uygulamalarını sisteme sokmuştu. Tabii ki sahte uygulamayı fark eden StudioMDHR, bu uygulamayı kendilerinin geliştirmediğini Twitter üzerinden duyurunca, Apple yetkilileri devreye girdi.

Sahte Cuphead uygulaması kısa sürede kaldırıldı

Sahte uygulama orijinal Cuphead’de olduğu gibi oynanabiliyor. Ancak çözünürlüğün ve animasyonun orijinali kadar başarılı olmadığı belirtiliyor. Oyunun tam olarak mobil için dönüştürülmediği de ekleniyor. Durumun farkına varan Apple, uygulamayı kısa sürede çevrim içi mağazasından kaldırdı. Ancak sahte uygulama geliştiricisinin Apple’ın katı kurallarını aşabilmiş olması şaşırtıcı. Özellikle de böyle ünlü bir oyunla.

29 Eylül’de Xbox One ve PC için çıkışını gerçekleştiren Cuphead’in ilerleyen zamanlarda diğer platformlara da gelmesi bekleniyor. Ancak bunlar arasında iOS yok.