reklamı kapat

POPÜLER

iOS vs. Android

Siz hangi taraftasınız? iOS’in Android’i üzen özellikleri

iOS ve Android rekabetine iOS’in gözünden bakma zamanı geldi. iOS’i üstün kılan özellikleri sizin için listeledik.

iPhone kullanıcılarının iPhone’dan vazgeçememesinin en büyük sebeplerinden biri de iOS işletim sistemi. Ancak gelin birkaç maddede iOS ve iPhone neden Android’in önüne geçiyor bir bakalım.

Geriye dönük güncelleme

iPhone kullanıcılarının dert etmediği bir şey varsa o da iOS güncellemeleri. iOS 11 güncellemesini iPhone 5s’ten itibaren dağıtan Apple, eski cihazlarına olabildiğince yeni güncellemeleri ulaştırmaya çalışıyor. Android cephesinde ise bu durum tamamen cihazı üreten firmanın yeni güncellemeyi dağıtma planına bağlı. Bu sebeple kullanıcılar cihazları daha bir yıllık dahi olsa yeni güncellemeleri alamayabiliyor.

Aynı anda güncelleme

Güncelleme konusundaki bir diğer artı ise tüm cihazlara aynı anda iletiliyor olması. Android cephesinde her firma kendine bir güncelleme takvimi oluşturduğu için yeni işletim sistemi aynı anda dağıtılamıyor. iOS tarafında ise küçük güncellemeler dahi aynı anda herkese ulaşabiliyor. Kullanıcıların işletim sistemi de her daim güncel ve güvenli tutuluyor.

Güvenilir mağaza

Play Store’a uygulama yüklemek şüphesiz App Store’a kıyasla çok daha kolay. Ancak bu geliştiricilere yarayan bir özellik. Apple ise tüketici odaklı düşünüyor. App Store’a uygulama yüklemek pek kolay olmadığından uygulama mağazasının güvenilirliği de artıyor. Apple’ın katı kuralları, tüketicileri de çeşitli tehlikelerden koruyor anlayacağınız.

Yüksek güvenlikli sistem

Kim akıllı telefonuna antivirüs uygulaması kurmak istemez… iOS, kendi içinde kapalı bir sistem olduğu için, kullanıcı güvenliğini de en üst düzeyde tutmaya çalışıyor. Kullanıcıları siber saldırılara karşı koruyan sistem en basitinden tarayıcıda yanlışlıkla kötü niyetli bir linke tıkladığınızda dahi sizi korumayı başarıyor. Böylelikle daha sağlıklı ve rahat bir internet kullanım deneyimi sunuyor.

Aksesuar çeşitliliği

Her ne kadar Android cihaz sayısı iPhone’ları katlasa da, Apple için üretilen aksesuar sayısı pek çok Android cihazı kıskandıracak seviyede. Üçüncü parti şirketlerin de bir hayli sevdiği Apple, iPhone için sayısız aksesuar sunabiliyor. Öte yandan çok da popüler olmayan Android cihazlar için aynı şeyi söylemek ne yazık ki pek mümkün değil.

Siri

Apple’ın akıllı asistanı Siri, başlı başına bir artı. Pek çok yeteneği olan Siri, Türkçe dil desteği de sunuyor. Diğer asistanlar arasında Türkçe destekliyor oluşuyla daha bir öne çıkan Siri, cihazı kullanmayı kolaylaştırıyor. Pek çok eylemi sesli olarak gerçekleştirebilir, Siri’ye Türkçe mesaj dahi yazdırabilirsiniz.

Daha hızlı

iOS işletim sisteminin en büyük avantajlarından biri kararlı ve hızlı çalışması. Uygulamalar arası geçişlerde rakipleri birkaç turun ardından “yorulurken”, iOS aynı hızlı tempoyu sürdürebiliyor. Pek çok hız testinde karşılaştığımız durum iOS’i öne geçiriyor. Kararlı işletim sistemi ise öyle kolay kolay çökmüyor. Android tarafında en yeni cihazlar bize zaman zaman “hard reset”e zorlandığında hata veriyor.

Ayırt edici özellikler

iPhone’ları Android cihazlardan ayıran en önemli noktalardan biri de sunduğu ayırt edici özellikler. 3D Touch da onlardan biri. Uygulama içi erişimi kolaylaştıran 3D Touch, farklı bir akıllı telefon deneyimi sunuyor. Face Time ve FaceTime Audio da kullanıcılara internet üzerinden iletişim kurmasını sağlıyor. En basitinden iMessage bile iPhone’u özel kılıyor. Emoji entegrasyonu ve uygulamalarla ortak çalışması, iPhone’u öne çıkarıyor.

Kullanıcı dostu arayüz

iOS’in en güçlü yanlarından biri de arayüzünün çok basit olması. Kolay kullanım sunan cihaz oldukça sade ve gereksiz aksiyonlardan kaçınılarak tasarlanmış. Tamamen son kullanıcıyı düşünerek tasarlanan arayüzde tek bir eylem için arka arkaya onlarca adımı izlemenize gerek kalmıyor. Tüm uygulamaların her daim ekranda olması ve “Uygulamalar” diye ikinci bir alanda toplanmaması ise başlı başına bir artı. Bazı rakiplerin benzer arayüze geçtiğini de hatırlatalım.

Değerini kaybetmiyor

iPhone’ları öne çıkaran bir diğer madde ise cihazı satmak istediğinizde ortaya çıkıyor. iPhone’lar kolay kolay değer kaybetmiyor. İkinci eli de iyi bir anlaşmayla, düşük zararla satılabiliyor. Öte yandan Android’in bu konuda çok başarılı olduğunu söylemek zor. Kendi içinde büyük bir rekabet olduğu için, alternatif de fazla olduğundan amiral gemisi cihazların sıfır modelleri bile birkaç ayda değer kaybedebiliyor.

Uygulama önceliği

Kullanıcıları için en önemli noktalardan biri de uygulamalar. iOS bu konuda kullanıcıları memnun etme konusunda bir hayli başarılı. En merak edilen ya da en iyi uygulamalar kendini önce iOS’in mağazasında buluyor. Play Store’a ise belli bir zaman sonra geliyor.

Teknik destek farkı

Bu son madde sadece iOS ve iPhone için değil tüm Apple ürünleri için geçerli. Apple’ın sunduğu teknik destek ve müşteri memnuniyetini yakalayabilen Android cihaz üreticisi var mı emin değiliz. Telefonla randevu almanın zorlu olduğunu biliyoruz ancak Apple randevu alımını kolaylaştırmak için “Apple Destek” uygulamasına da sahip. Ayrıca bu uygulama üzerinden cihazınızın bilgilerini ve garanti süresini de görüntüleyebiliyorsunuz.

Peki Android’in iOS’i üzen özellikleri yok mu? Onları da şuradan okuyalabilirsiniz.

Başta sorduğumuzu şimdi tekrar soralım; siz hangi taraftasınız?