reklamı kapat

POPÜLER

Android işletim sistemi kullanıcı sadakatinde iOS’i tahtından etti

Yıllardır bahsedilen “iOS kullanıcılarının sadakati” tahtını Android’e devrediyor. Yapılan son araştırmalara göre Android kullanıcılarının işletim sistemine sadakati iOS’ten daha yüksek.

Markaların en önem verdiği konulardan biri kullanıcı sadakati. Geçtiğimiz yıllarda iOS kullanıcılarının marka sadakatinin yüksek olduğu sıklıkla konuşurken şimdilerde ise bu durum yön değiştirmiş gibi görünüyor. Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) tarafından yapılan yeni araştırmaya göre Android cephesindeki marka sadakati 2016’dan bu yana yükselişte görünüyor. Hatta değerlerin bugüne kadarki en yüksek seviyede olduğu belirtiliyor. Amerikalı kullanıcıların katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre 2017 yılında donanım değiştiren kullanıcıların mevcut işletim sisteminde kalıp kalmadığı gözlemlenmiş. Sonuçlara göre Android kullanıcılarının yüzde 91’i işletim sisteminde devam ederken, iOS için bu değer yüzde 86 olarak görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android iOS

Marka sadakati

Paylaşılan grafiklerde Ocak 2016’dan Aralık 2017’ye uzanan dönemde Android sadakatinin yüzde 89’dan yüzde 91’e çıktığı görülüyor. iOS’in ise dönem dönem ciddi düşüşler yaşadığı, genel olarak yüzde 85 ile 88 arasında değere sahip olduğu belirlenmiş. CIRP’nin kurucu ortaklarından Mike Levin tabloyu şu şekilde yorumluyor: “Seçilebilecek iki işletim sistemi olunca genellikle kullanıcılar birini seçiyor, öğreniyor, uygulamalara alışıyor ve o sistemle devam ediyor. Apple ve Google’ın ilk etapta ürünlerini sadık kullanıcı kitlesine nasıl yeniden pazarlayacağını göz önüne alması gerekiyor.” Bu açıklama her iki şirketin de sunduğu servislere neden daha ağırlık verdiğini ortaya koyuyor.