reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin

Bitcoin elektrik tüketimi ülkeleri geçti!

Kripto para birimi bitcoin, değer açısından yükselişe geçince yeniden elektrik tüketimiyle gündeme gelmeye başladı. Para birimi bu konuda bir ülkeyi daha geride bıraktı.

Bitcoin geçtiğimiz hafta 12.565 dolar seviyesine ulaşmıştı. An itibariyle son 24 saatte yaşadığı düşüş nedeniyle 10.975 dolar seviyelerine kadar gerileyen kripto para, Türkiye’de tam 61 bin TL değerinde. Bu dikkat çeken para birimi biliyorsunuz madencilik yani üretim sürecinde çok güçlü sistemlere ihtiyaç duyuyor. Doğal olarak yüzde 100’de çalışan bu sistemler de yüksek miktarlarda elektrik tüketiyor. İşte bu konuda önemli bir detay ortaya çıktı. Yapılan hesaplamalara göre bitcoin üretmek için harcanan toplam elektrik İsviçre’nin toplam tüketimini geride bıraktı. Son dönemde İsviçre’den fazla elektrik tüketir hale gelen madenler, yıllık ortalama 60.45 TWh seviyesine ulaşmış durumda. Yakında Çekya ve Avusturya’yı da geçecek gibi duran süreç, gerçekten inanılmaz görünüyor. Elektrik tüketimi konusunda buradan ulaşabileceğiniz siteyi hazırlayan Cambridge Üniversitesi, süreci sürekli güncelleyerek gözler önüne seriyor. Ortaya çıkan sonuca göre bitcoin’in yaklaşık elektrik tüketimi Türkiye’nin çeyreğinden fazla.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen kesin değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Sony Walkman 40 yaşında!