reklamı kapat

POPÜLER

Google Android

Hesabınızdan para çeken tehlikeli Android yazılımı [Video]

Android kullanıcıları için yeni bir tehlike belirmiş durumda. Keşfedilen trojan, çift doğrulama faktörü aktif dahi olsa hesabınızdan para çekiyor.

Gelişen teknolojilerle beraber tehlikeler de artarken Android kullanıcılarını tehdit edecek yeni bir trojan keşfedildi. Şimdilik PayPal kullanıcılarını hedef alıyormuş gibi görünen bu trojan, PayPal hesabına giriş yapan kullanıcıların hesabından otomatik olarak 1.000 euro çekerek zararlı yazılımın belirlediği kişiye gönderiyor. ESET’in hazırladığı makalede değinilen bu trojanın çalışma şekli de kaydedillmiş durumda. Çift koruma faktörü olsa dahi trojan işliyor çünkü sistem bilgilerinizi çalmayı önemsemiyor. Yazılım sizin uygulamayı tamamen açmanızı bekliyor ve otomatik işlemi gerçekleştiriyor. Şimdilik başka bankacılık uygulamalarına özel bir versiyonu olup olmadığı bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uygulama açıldığı an 1.000 euro çekiyor

ESET, makalenin hazırlanma sürecinde söz konusu trojanın bir pil optimizasyon uygulaması kılığına gizlendiğini kaydediyor. Ancak makalenin yayınlanmasının ardından aynı trojanın başka bir uygulamanın şekline bürünmüş olup olmadığı bilinmiyor. Ayrıca üçüncü parti uygulama mağazalarınca dağıtıldığını belirtelim. Burada da yine uygulamaları Google ve Apple’ın resmi mağazalarından indirmenin önemi ortaya çıkıyor. APK ile uygulama kurma özgürlüğü Android kullanıcıları tehlikeye atıyor. Öte yandan Google’ın mağazasının da tamamen “temiz” olmadığını hatırlatalım. Geçmişte de oyun kılığına girmiş sayısız tehlikeli uygulama keşfedilmişti. Hem Apple hem de Google bu tarz tehlikelere karşı düzenli olarak ugulama mağazalarını temizliyor.

ESET çekilen para biriminin kullanıcının bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebileceğini de belirtiyor. Söz konusu trojanla ilgili detaylı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.