reklamı kapat

POPÜLER

casus microçip supermicro apple amazon

Apple ve Amazon’un merkezinde olduğu “casus mikroçip” konusunda yeni gelişme

Geçtiğimiz aylarda Çin’in Apple ve Amazon gibi devlerin sunucularına casus mikroçip yerleştirdiği iddia edilmişti. Bu olayın bir numaralı isimlerinden Supermicro, konu hakkında önemli bir açıklama yaptı.

Çin Silahlı Kuvvetleri‘nin yerel üreticilerine Amerika merkezli şirketlerin sunucularına gönderilen anakartlara casus mikroçip yerleştirilmesini zorunlu kıldığı iddia ediliyor. Bir pirinç tanesinden çok daha ufak boyuttaki bu mikroçip, söylendiği kadarıyla sunucuya ve verilerine uzaktan erişim sağlıyor. Bu mikroçipin başta Apple ve Amazon olmak üzere 30 farklı Amerikan şirketine satılan sunucu anakartlarında yer aldığı belirtiliyor. Bu olayın arkasında da esas olarak dünyanın en büyük sunucu anakartı tedarikçisi Supermicro yer alıyor. Şirketin ürettiği anakartlara bu casus mikroçiplerden zorla yerleştirildiği belirtiliyor. Ancak şirket yaptığı yeni açıklamayla bir kez daha bunu kesinlikle kabul etmiyor. Bunun için bağımsız bir şirkete araştırma yaptıran firma, ürettiği donanım ürünlerinde kesinlikle bir casus mikroçipin olmadığını belirtiyor. Firma ayrıca şunu da ekliyor. Süreçte birçok güvenlik önlemi olduğunu belirten Supermicro, anakarta haberleri dışında bir mikroçip yerleştirmenin imkansız olduğuna değiniyor. Buna hem anakart yazılımının izin vermeyeceği hem de üretim sonunda yapılan X-Ray incelemesinde casus mikroçipin kesinlikle ortaya çıkacağını söyleniyor. Firma ayrıca kimsenin böyle bir çipi çalıştıracak düzeyde derin anakart tasarım detaylarına erişimi olmadığını da söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casus mikroçip konusunda Apple CEO’su Tim Cook sert bir açıklama yapmıştı

Geçtiğimiz dönemde konuşan Apple CEO’su Tim Cook, hazırlanan detaylı makaleyi “gerçek dışı” olarak nitelendirmişti. Bloomberg’in bu makalede ortaya attığı iddiaları geriye almasını isteyen Cook, böyle bir olayın yaşanmadığını ve sunucularının temiz olduğunu kesin bir dille belirtmişti. Bu olayı ortaya çıkaran Bloomberg, ise yaşanan yeni gelişmeler hakkında sessizliğini koruyor.

İlgili Video

Supermicro tarafından konu hakkında hazırlanan video