reklamı kapat

POPÜLER

Pegasus casus yazılımı

Apple, casus yazılım Pegasus’un geliştiricisi NSO Group’a dava açtı

Pegasus casus yazılımı bir kez daha gündemde yer alıyor. Bu sefer Apple ile NSO Group arasındaki yasal mücadele ses getirmiş durumda.

Bilmeyenler için İsrailli firma NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus adlı casus yazılım, birçok hükümete satılarak casusluk amacıyla kullanıldı. Kaynaklara göre dünyanın dört bir yanındaki gazeteciler, insan hakları aktivistleri, iş insanları ve siyasiler Pegasus’un imkanlarıyla sürekli olarak izlendi.

Bu casus yazılım odağında NSO Group’un müşterileri olduğuna inanılan en az 10 devlet olduğu iddia ediliyor ve onlar, “Azerbaycan, Bahreyn, Kazakistan, Meksika, Fas, Ruanda, Suudi Arabistan, Macaristan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri “ olarak açıklanıyor.

Pegasus tarafından gizlice izlenen yüzlerce şirket yöneticisi, din adamı, akademisyen, STK çalışanı, sendika yetkilileri ve kabine bakanları, cumhurbaşkanları ve başbakanlar dahil hükümet yetkilisi bulunuyor.

İşte bu konuda bir adım da teknoloji devi Apple attı. Firma NSO Group’u Pegasus üzerinden dava etti. Çünkü Pegasus yazılımı iPhone’lara da bulaştırıldı. Apple açtığı dava ile NSO Group’un cihazlarını, servislerini ve yazılımlarını kullanmasını yasaklamayı hedefliyor. Firma ayrıca Pegasus’un nasıl çalıştığı konusunda da bilgi istiyor.

Apple’dan önce WhatsApp temelinde Facebook yani Meta da NSO Group’a karşı bir dava açmıştı. Bu son gelişmelerin nasıl sonuçlanacağı bilinmiyor ancak atılan adım genel olarak güzel görünüyor. Pegasus gerçekten çok gelişmiş bir yazılım ve yüksek ihtimalle halen kullanımda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pegasus casus yazılımı Apple öncesinde de dava edildi

Pegasus özelinde NSO Group şirketine ABD’den de bir yasak geldi. Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, resmi olarak NSO’yu yasaklı firmalar listesine ekledi. Artık hiçbir ABD’li şirket NSO Group ile çalışamayacak.

Bu listede İsrail merkezli Candiru’nun da olduğu aktarılıyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı tarafından yasaklı firmalar arasına başka isimlerin de eklendiği aktarılıyor. Biliyorsunuz bu listede halen Huawei de yer alıyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi çekebilir

Windows 11’in resmi tanıtım videosu