reklamı kapat

POPÜLER

ARM

ARM, büyük gelecek vadeden plastik mikroçip ile gündemde

İşlemci dünyasının arka planda kalan en önemli isimlerinden ARM, büyük gelecek vadeden plastik mikroçip ile ses getirdi.

Güncel mobil işlemcilerin hemen hepsinde ARM imzalı mimariler yer alıyor. Firma işlemci konusunda çok önemli bir isim konumunda yer alıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.

Şirketi şimdi gündeme getiren ise yukarıda da dediğimiz gibi geliştirilen esnek ve plastik mikroçip oldu. Bu mikroçipin adı firma tarafından PlasticARM olarak belirleniyor.

Şimdiye kadar yapılmış ilk esnek çip olmayan ancak yine de rakiplerinden çok daha kompleks olduğu aktarılan PlasticARM, tahmin edebileceğiniz üzere yüksek performans odaklanmıyor.

Açıklamaya göre PlasticARM içerisinde 32-bit Cortex-M0 CPU çekirdeği, 456 byte ROM ve sadece 128 byte RAM yer alıyor. Bu rakamlar çok düşük görünmesine rağmen PlasticARM’ın daha önceki seçeneklerden tam 12 kat daha güçlü kılıyor.

Esnek elektronikler üreten PragmatIC ve ARM ortaklığında hayat bulan PlasticARM, hemen hemen her şeyi elektronik / akıllı hale getirebilecek bir seçenek konumunda yer alıyor. Bu mikroçipin örneğin süt paketleri üzerinde dahi kullanılabileceği aktarılıyor.

Silikon temelli olmayan PlasticARM, süt paketi bünyesinde yer alarak bozulmayı tespit edebilir ve bunu kişiye / firmaya anlık olarak bildirebilir. Yapısı gereği ucuz üretim potansiyeli sunan mikroçip, hemen hayatımıza girmeyecek ancak girdiği zaman her şeyi, eksiksiz olarak her şeyi internete bağlar hale getirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia, ARM satın alması ile büyük ses getirdi

Firma bunun için tam 40 milyar dolar ödemişti. ARM, işlemci / mikroçip / çip pazarının geleceğinde yer alıyor. Biliyorsunuz Apple’ın Apple Silikon işlemcileri de (İlk çıkan M1) ARM mimarisini kullanıyor.

M1 işlemci hem performans hem de enerji tüketimi konusunda harikalar yaratıyor. Bu yüzden Intel ve AMD gibi isimler de ARM mimarili işlemciler için büyük çalışmalar yapıyor. Burada özellikle AMD’nin çok ciddi olduğu biliniyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını ram olarak böyle test ediyor