reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Nvidia ARM

Nvidia büyük bir adımla ARM’ı satın alıyor; işte konuşulan rakam

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından olan Nvidia, işlemci konusunda kilit isimlerden ARM firmasını satın almaya hazır durumda.

Advertisement

İngiltere merkezli ARM, bilmeyenler için dört sene önce SoftBank tarafından 31 milyar dolara satın alınmıştı. Uzun zamandır konuşulan dedikodulara göreyse ARM çok yakında Nvidia bünyesine giriyor. ARM’ı satın almak adına daha önce 55 milyar doları gözden çıkardığı aktarılan ekran kartı devi, burada son anlaşmalar ışığında 40 milyar dolardan biraz fazla bir rakam ödeyecek deniyor. Bu büyük satın alma işleminin resmi olarak bu hafta açıklanacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. ARM yıllardır çok gelişmiş işlemci mimarileri hazırlıyor ve mobildeki güncel işlemcilerin hemen hepsi ARM’ın hazırladığı tasarımlar üzerine kuruluyor. Geçtiğimiz ay Apple‘ın da almayı düşündüğü söylenen ARM, artık hemen hemen kesin olarak Nvidia’ya gidiyor. Şu an ARM’ın müşterileri arasında Apple, Qualcomm, AMD ve Intel gibi isimler de yer alıyor. Market değeri 260 milyar doları bulan Nvidia’nın, ARM ile eline çok büyük bir güç geçecek açıklaması yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia ve ARM bir arada büyük işlere imza atabilir

Daha önce de söylediğimiz gibi her iki firma da çip üretimi konusunda çok önemli patentlere, bilgi birikimine ve çalışanlara sahip. Bu iki gücün bir araya gelmesi, mobil dünyada gerçekten büyük bir devrim yapabilir deniyor. Biliyorsunuz Apple artık yeni Mac bilgisayarları Intel yerine ARM temelli Apple Silikon işlemciler ile satışa sunmaya hazırlanıyor. Bu açıdan ARM’ın mimarileri gelecek içi büyük önem arz ediyor. SoftBank’ın ARM gibi bir devi neden satmak istediği ise halen tam olarak bilinmiyor.

Güncelleme: Nvidia’dan kısa süre önce bu büyük satın alma için beklenen resmi açıklama geldi. Firma alımı doğruladı.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çeken yeni elektrikli motosiklet