reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia ARM

Nvidia, büyük ses getiren ARM satın alımını iptal edebilir

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından olan Nvidia, geçtiğimiz yıl işlemci konusunda kilit isimlerden ARM firmasını satın almıştı.

İngiltere merkezli ARM, dört sene önce SoftBank tarafından 31 milyar dolara satın alınmış, daha sonra ise Nvidia tarafına satılmıştı. ARM’ı satın almak adına 40 milyar dolardan biraz fazla bir rakamı gözden çıkardığı aktarılan firma, bu gelecek için büyük satın alma sürecini iptal ediyor gibi görünüyor.

Büyük şirketlerin satın alımları hemen gerçekleşmiyor ve birçok yasal onaylardan geçiyor. Bu süreç Nvidia ile ARM arasındaki anlaşma özelinde de benzer şekilde oldu ve yapılan incelemeler sonrasında müşterileri arasında Apple, Qualcomm, AMD ve Intel gibi isimler yer alan ARM’ın Nvidia’ya satışı, FTC’nin radarına takıldı. ABD Federal Ticaret Komisyonu FTC, bu satın almanın yeni jenerasyon teknolojilerdeki rekabeti bastıracağına inanıyordu ve iptal edilmesini istedi.

FTC bu konuda genel olarak haklı bulunmuştu çünkü birçok firma ARM’ın mimarilerine bağlı donanımlar hazırlıyordu. Bunların direkt olarak Nvidia’nın eline geçmesi, rekabeti farklı bir seviyeye taşıyacak ve alandaki inovasyonu azaltacak yorumları gelmişti.

İşte tüm bunların üstüne Nvidia’nın satın alma sürecinden vazgeçtiği aktarılmaya başlandı. Nvidia’nın ARM’ı almaktan vazgeçmesi, Samsung ya da farklı bir teknoloji devinin şirkete yaklaşmasına yol açabilir. Ancak bu son durumda ARM’ın sahibi SoftBank olarak da kalmaya devam edebilir.

İlginizi Çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın