reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia ARM

Nvidia tarafının büyük ARM satın alımına ciddi bir engel geldi

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından olan Nvidia, işlemci konusunda kilit isimlerden ARM firmasını satın aldı.

İngiltere merkezli ARM, bilmeyenler için dört sene önce SoftBank tarafından 31 milyar dolara satın alınmıştı. Daha sonra ise ARM direkt olarak Nvidia bünyesine girdi. ARM’ı satın almak adına 40 milyar dolardan biraz fazla bir rakam ödeyen firma, bugün süreçle alakalı kötü bir haberle gündemde.

Müşterileri arasında Apple, Qualcomm, AMD ve Intel gibi isimler yer alan ARM’ın Nvidia’ya satışı FTC tarafından yasaklanmak ya da iptal edilmek isteniyor. ABD Federal Ticaret Komisyonu FTC, bu satın almanın yeni jenerasyon teknolojilerdeki rekabeti bastıracağına inanıyor.

FTC bu konuda genel olarak haklı bulunuyor çünkü birçok firma ARM’ın mimarilerine bağlı donanımlar hazırlıyor. Bunların direkt olarak Nvidia’nın eline geçmesi, gerçek anlamda rekabeti farklı bir seviyeye taşıyacaktır ve alandaki inovasyonu azaltacaktır.

ARM’ın teknolojilerini ARM’ı almadan önce de kullanan yani bu konuda bir engeli olmayan Nvidia, Federal Ticaret Komisyonu’nda ARM teknolojilerini kullandığı alanlardaki donanımlarında adil olmayan avantaj kazanacaktır endişesi doğuruyor. Bu ve diğer bazı nedenler nedeniyle bu satın alımını gerçekleştirilmesi istenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia ve ARM ortaklığı diğer tarafta çok mantıklı görünüyordu

Çünkü her iki firma da çip üretimi konusunda çok önemli patentlere, bilgi birikimine ve çalışanlara sahip. Bu iki gücün bir araya gelmesi, mobil dünyada gerçekten büyük bir devrim yapabilir beklentisi bulunuyor.

Biliyorsunuz Apple artık yeni Mac bilgisayarlarını Intel yerine ARM temelli Apple Silikon işlemciler ile satışa sunuyor. Bu açıdan ARM’ın mimarileri gelecek için büyük önem arz ediyor. SoftBank’ın ARM gibi bir devi neden sattığı ise halen anlaşılamıyor.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çeken yeni elektrikli motosiklet