reklamı kapat

POPÜLER

ARM Immortalis GPU

ARM Immortalis GPU tanıtıldı: “Mobilde donanımsal ışın izleme”

ARM, bugün karşımıza çıktığı Immortalis GPU ile ses getirdi. Firma Android telefonların oyun çıtasını yükseltmeye kararlı.

Mobil işlemci dünyasının hazırladığı özel mimariler ile en önemli ismi ARM, yeni tanıttığı Immortalis GPU ile dikkat çekmeyi başardı. Firmanın en üst seviye amiral gemisi telefonlar için hazırladığı bu GPU yani grafik birimi, ARM’ın “Mali” adı verilen GPU’larının üstüne konumlandırılıyor ve kağıt üzerinde yüzde 15 daha yüksek performans getiriyor. Maksimum 16 çekirdekli yapıda tasarlanan GPU’nun en önemli özelliklerinden birisi, şirket için bir ilke imza attığı donanımsal ışın izleme yani Ray Tracing desteği. Bu konuda çok iddialı olan ve Android telefonlara Ray Tracing oyun deneyimini gerçek anlamda getirecek (Mali-G710’da yazılım bazı RT var) izlenimi oluşturan GPU, ARM’ın açıklamasına göre ışın izleme konusunda özel donanım altyapısıyla tam yüzde 300 performans artışı getiriyor.

Tam adı Immortalis-G715 olan GPU, “Variable Rate Shading” özelliğini de taşıyor. VRS teknolojisi sahneleri analiz ederek en çok detay gerektiren noktaya odaklanıyor ve bu sayede daha stabil ve yüksek kare hızları sunuyor. ARM burada yüzde 40’lık kare hızı artışlarından bahsediyor. Immortalis-G715’in ilk olarak bir telefon içerisinde ne zaman kullanılacağı şimdilik bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İngiltere merkezli ARM, son dönemde sürekli olarak satın alma haberleriyle gündemde ses getirdi. Firma dört sene önce SoftBank tarafından 31 milyar dolara satın alınmış, daha sonra ise Nvidia tarafına satılmıştı. ARM’ı satın almak adına 40 milyar dolardan biraz fazla bir rakamı gözden çıkaran firma, bu gelecek için büyük satın alma sürecini geçtiğimiz aylarda aktardığımız üzere bitiremedi. Büyük şirketlerin satın alımları “aldık dedikten” hemen gerçekleşmiyor ve birçok yasal onay ile incelemeden geçiyor.

Bu süreç Nvidia ile ARM arasındaki anlaşma özelinde de benzer şekilde işledi ve yapılan incelemeler sonrasında müşterileri arasında Apple, Qualcomm, AMD ve Intel gibi isimler yer alan ARM’ın Nvidia’ya satışı, FTC’nin radarına takıldı. ABD Federal Ticaret Komisyonu FTC, bu satın almanın yeni jenerasyon teknolojilerdeki rekabeti bastıracağına inanıyordu ve iptal edilmesini istedi.

Geçtiğimiz hafta Qualcomm eğer gerekli şartlar oluşursa ARM’ı satın alabileceklerinin sinyalini verdi. Qualcomm CEO’su Cristiano Amo, ARM’a yatırım yapmak istediklerini, hatta rakipler ile bir araya gelerek şirketi SoftBank’tan satın alabileceklerinin sinyalini de verdi. Burada halen kesin bilgiler yok ancak Qualcomm, Mediatek, Samsung ve Intel bir araya gelerek ARM’ı satın alabilir ve ortak konsorsiyum çerçevesinde şirketi herkes için tasarım üretecek şekilde bağımsız olarak çalışır hale getirebilir.

ARM Immortalis yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın