reklamı kapat

POPÜLER

MediaTek ve Nvidia LOG Tasarım

MediaTek ve Nvidia ortaklaşa birden fazla işlemci geliştiriyor

İşlemci tarafında çok dikkat çeken MediaTek ve ekran kartı devi Nvidia, yeni bilgilere göre ortaklaşa birden fazla işlemci geliştiriyor.

Geçtiğimiz aylarda Meta ile AR/VR başlık çözümlerine yönelik işlemci odaklı bazı çalışmalar yaptığı duyurulan MediaTek, yeni bilgilere göreyse Nvidia ile Arm mimarisini temel alan yapay zeka odaklı özel PC işlemcileri geliştiriyor. Bu Nvidia grafik birimlerine sahip işlemcilerle yeni dönemde iddialı olmak isteyen MediaTek, yine Nvidia ile beraber taşınabilir oyun cihazlarına özel bir işlemci de geliştiriyor gibi görünüyor. Doğal olarak Nvidia grafik birimlerine sahip olacağı söylenen bu işlemci, büyümeye başlayan taşınabilir oyun pazarında çok ses getirebilir, düşük enerji sarfiyatı ile yüksek performansı harmanlayabilirse birçok diğer bilgisayar/donanım üreticisini alana çekebilir. Nintendo’nun 2025’te gelecek gibi görünen yeni Switch 2 oyun konsoluna da güç verecek ekran kartı devi Nvidia, bu alana artık çok önem veriyor çünkü oyuncular günümüzde oyunu istedikleri her yere götürmek istiyor. Valve imzalı model Steam Deck ile Türkiye’de resmi olarak satılan Intel işlemcili MSI Claw ya da AMD işlemcili ROG Ally gibi cihazların kullanıcı kitlesi sürekli olarak artıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En son yüksek performansıyla dikkat çeken mobil işlemci MediaTek Dimensity 9300 üstüne MediaTek Dimensity 9300+ dahil edilmişti. Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Snapdragon 8 Gen 3 sonrasında karşımıza çıkan rakip mobil işlemci MediaTek Dimensity 9300, TSMC’nin üçüncü jenerasyon 4 nm+ üretim sürecinden çıkıyordu ve genel olarak çok yüksek bir performans ortaya koyuyordu. Şirketin kendi verilerine göre Dimensity 9300 yerini aldığı Dimensity 9200’den yüzde 40 oranında daha yüksek seviyede bir “çok çekirdek” performansı getiriyordu, enerji verimliliği ise yüzde 33 oranında artıyordu.

Yüzde 46’lık bir performans artışı getirdiği söylenen 12 çekirdekli Immortalis-G720 MC12 GPU üzerine kurulan işlemci, şirketin “büyük çekirdek” olarak nitelendirdiği bir mimariyi temel alıyordu. Bu altyapıda tüm odak enerji tasarrufundan çok maksimum performansa veriliyordu, Dimensity 9300 spesifik olarak 1 adet 3.25 GHz hızında çalışan Cortex-X4 + 3 adet 2.85 GHz hızında çalışan Cortex-X4 ve 4 adet 2.0 GHz hızında çalışan Cortex-A720 çekirdeği bir araya getiriyordu.

Geçtiğimiz haftalarda resmi olarak lanse edilen MediaTek Dimensity 9300+ ise yine 4 nm+ temelli ve 3,4 GHz hızında çalışan bir yüksek performanslı Arm Cortex-X4 çekirdeği, 2,85 GHz hızında çalışan üç ayrı Cortex-X4 çekirdeği ve 2,0 GHz hızında çalışan dört farklı Cortex-A720 çekirdeği bir araya getiriyor. Daha verimli olduğu yani daha az enerji harcadığı belirtilen işlemci, özellikle yapay zeka tarafında öne çıkıyor.

Yakında birçok üst seviye Android amiral gemisine güç verecek MediaTek Dimensity 9300+, yapılan açıklamaya göre 01.AI Yi-Nano, Alibaba Cloud Qwen, Baichuan AI, ERNIE-3.5-SE, Google Gemini Nano ve Meta Llama 2 ile Llama 3 büyük dil modellerine (LLM) aktif olarak destek veriyor. Yerleşik yapay zeka işlem gücünün NeuroPilot sayesinde çok yüksek olduğu donanım, söylendiği kadarıyla 790 AI motoru ile 1 milyardan 33 milyara kadar değişen parametre boyutlarına sahip LLM’lerin çalıştırılmasına olanak tanıyor. Arm Immortalis-G720 GPU birimiyle donatılan yeni işlemci, elbette yüksek hızlı 5G desteğine sahip ve ilk olarak 13 Mayıs tarihinde tanıtılacak Vivo X100s modelinde karşımıza çıkacak.

MediaTek haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli