reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia CEO'su Jensen Huang LOG Görsel

Sadece bir çeyrekte tam 14 milyar dolar net kâr elde eden Nvidia, artık her yıl yeni bir yapay zeka çipi tanıtacak

Sadece bir çeyrekte tam 14 milyar dolar net kâr elde eden ekran kartı devi Nvidia, artık her yıl yeni bir yapay zeka çipi tanıtacak.

Nvidia sadece ekran kartı pazarını domine etmiyor, üretken yapay zeka sistemlerinin arkasındaki GPU birimlerinin büyük bölümünü de üretiyor. Bir yapay zeka patlaması yaşandığı için bu aralar adeta para basan firma (Son çeyrekte ekran kartlarından gelen toplam gelir sadece 2,6 milyar dolar oldu), paylaşılan en son finansal verilerde tam 14 milyar dolarlık bir devasa net kâr duyurdu. Bu kârlılığa 26 milyar dolar çeyrek geliri üzerinden ulaşan şirket, bir sonraki çeyrekte ise 28 milyarlık bir gelir beklediğini aktarıyor, yüksek ihtimalle yeni bir kârlılık rekoru da yolda bulunuyor. Bu arada şirket için bugün önemli bir gelişme daha gündeme geliyor. Nvidia CEO’su Jensen Huang tarafından söylendiği kadarıyla şirket artık her iki yılda bir yerine her yıl yeni yapay zeka odaklı özel çip üretmeyi hedefliyor. 2020’de Ampere, 2022’de Hopper ve 2024’te ise Blackwell ile karşımıza çıkan şirket, üretken yapay zeka sistemleri hızla büyüdüğü ve geliştiği için arayı çok açmayacak, 2025 yılında da yeni bir yapay zeka birimi tanıtacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce bir MediaTek haberi gündeme gelmişti. Kaçıranlar için geçtiğimiz aylarda Meta ile AR/VR başlık çözümlerine yönelik işlemci odaklı bazı çalışmalar yaptığı duyurulan MediaTek, yeni bilgilere göreyse Nvidia ile Arm mimarisini temel alan yapay zeka odaklı özel PC işlemcileri geliştiriyor. Bu Nvidia grafik birimlerine sahip işlemcilerle yeni dönemde iddialı olmak isteyen MediaTek, yine Nvidia ile beraber taşınabilir oyun cihazlarına özel bir işlemci de geliştiriyor gibi görünüyor.

Doğal olarak Nvidia grafik birimlerine sahip olacağı söylenen bu işlemci, büyümeye başlayan taşınabilir oyun pazarında çok ses getirebilir, düşük enerji sarfiyatı ile yüksek performansı harmanlayabilirse birçok diğer bilgisayar/donanım üreticisini alana çekebilir.

Nintendo’nun 2025’te gelecek gibi görünen yeni Switch 2 oyun konsoluna da güç verecek ekran kartı devi Nvidia, bu alana artık çok önem veriyor çünkü oyuncular günümüzde oyunu istedikleri her yere götürmek istiyor. Valve imzalı model Steam Deck ile Türkiye’de resmi olarak satılan Intel işlemcili MSI Claw ya da AMD işlemcili ROG Ally gibi cihazların kullanıcı kitlesi sürekli olarak artıyor.

Nvidia haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER