reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia LOG Tasarım

Nvidia uzun yıllar önce AMD tarafından satın alınabilirmiş

Ekran kartı ve yapay zeka tarafının devi Nvidia, bu sefer yeni bir donanım ya da teknoloji değil çok eski bir gelişme ile gündemde yer alıyor.

Eski AMD çalışanı Hemant Mohapatra tarafından yapılan paylaşımlara göre Nvidia, 2000’li yıllarda AMD’nin çatısı altına girebilirmiş. Nvidia’yı satın almak isteyen AMD, Nvidia CEO’su Jensen Huang’ı ikna edememiş. O zaman bir ortak şirket CEO’luğu talep eden ancak bunu elde edemeyince Nvidia’yı satmaktan vazgeçen Huang, eğer bu kararı verse şu an çok daha farklı ya da başka bir deyişle kötü bir konumda yer alabilirdi. Elbette durum çok daha farklı şekilde de ilerleyebilirdi. Bildiğiniz üzere son kullanıcıya yönelik Nvidia işlemci pazarında yer almıyor. AMD ile kurulacak bir ortaklık Jensen Huang’ı hem ekran kartı hem de işlemci pazarının en önemli ismi haline getirebilirdi. Nvidia için bu aralar çok sayıda gelişme ses getiriyor. Örneğin Nvidia CEO’su Jensen Huang tarafından kısa süre önce çok detay verilmeden yapılan bir açıklamaya göre DLSS’nin gelecek sürümleri doku, nesne ve aynı zamanda karakter oluşturma konusunda da görev yapabilir. Halihazırda sunulan Super Resolution, Frame Generation ve Ray Reconstruction gibi teknolojilerle oyun dünyasında devrim yaratan DLSS, bu yıl bitmeden tanıtılacak RTX 5000 serisi ekran kartlarıyla büyük ihtimalle yeni bir sürüm daha kazanacak. Yeni sürümde (DLSS 4 adı verilebilir) henüz neler sunulacak bilinmiyor ancak Jensen Huang’ın bahsettiği altyapılar için biraz daha beklenmesi gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia bundan önce Microsoft’u geçerek dünyanın en değerli şirketi olmasıyla ses getirmişti. Nvidia, sadece ekran kartı pazarını domine etmiyor; aynı zamanda üretken yapay zeka sistemlerinin arkasındaki GPU birimlerinin büyük bölümünü de üretiyor. Bir yapay zeka patlaması yaşandığı için bu aralar adeta para basan firma (son çeyrekte ekran kartlarından gelen toplam gelir sadece 2,6 milyar dolar oldu), paylaşılan en son finansal verilerde tam 14 milyar dolarlık bir devasa net kâr duyurmuştu.

Bu kârlılığa 26 milyar dolar çeyrek geliri üzerinden ulaşan şirket, bir sonraki çeyrekte ise 28 milyarlık gelir beklediğini aktarıyor. Bu arada şirket son çeyrek görüşmeleri sırasında önemli bir duyuru daha yapmıştı. Nvidia CEO’su Jensen Huang’ın söylediğine göre şirket artık her iki yılda bir yerine her yıl yeni yapay zeka odaklı özel çip üretmeyi hedefliyor. 2020’de Ampere, 2022’de Hopper ve 2024’te ise Blackwell ile karşımıza çıkan şirket, üretken yapay zeka sistemleri hızla büyüdüğü ve geliştiği için arayı çok açmayacak, 2025 yılında da yeni bir yapay zeka birimi tanıtacak.

Nvidia haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER